Lecții de siguranță de la polițiști pentru cei mai mici participanți la trafic - 10 ore în urmă
Final de sezon pentru junioarele 3 de la CS Marta - 11 ore în urmă
Cum începea legenda Nadiei: cinci medalii la Europenele din 1975 - 11 ore în urmă
Încă o înfrângere pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare - 13 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit în mijlocul credincioșilor Parohiei Ortodoxe Cătălina-Coltău - 13 ore în urmă
Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare, din nou pe podium! Elevii de gimnaziu au obținut premii la Concursul Interjudețean „Gramatica- știința vorbirii, Matematica- știința gândirii” - 13 ore în urmă
Parada Absolvenților 2026: absolvenții băimăreni sunt invitați să își aleagă artiștii favoriți în cadrul festivității - 14 ore în urmă
Amenzi de peste 15.000 de lei plus permise și certificate de înmatriculare reținute - 15 ore în urmă
Expoziția aniversară „Arta băimăreană 130 (1896-2026)” va fi vernisată la Muzeul Județean de Artă din Baia Mare - 16 ore în urmă
Echipa de fotbal feminin a Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” Baia Mare s-a calificat la etapa națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar - 18 ore în urmă
Efectele unei percheziții domiciliare: În județul Maramureș în municipiul Sighetu Marmației un bărbat în vârstă de 54 ani arestat preventiv! Vezi aici motivul!
Efectele unei percheziții domiciliare: În județul Maramureș în municipiul Sighetu Marmației un bărbat în vârstă de 54 ani arestat preventiv! Vezi aici motivul!
În data de 30 decembrie, începand cu ora 16,45, în urma unei constatări efectuate de către polițiștii de frontieră din cadrul I.T.P.F. Sighetu Marmației, lucratorii de politie judiciară din cadrul B.C.C.O. Cluj Napoca – S.C.C.O. Maramureș împreuna cu polițiștii de frontieră din cadrul I.T.P.F. Sighetu Marmației, în baza delegării procurorului D.I.I.C.O.T. – B.T. Maramureș, au desfășurat o acțiune.
Aceasta a constat în punerea în executare a unui mandat de percheziție domiciliară, a unui mandat de aducere, verificări, audieri de persoane și administrarea altor mijloace de probă utile în cauză. Cu ocazia percheziției domiciliare, au fost descoperite și ridicate în vederea cercetărilor cantitatea de 1,8539 kg substanță vegetală susceptibila a fi canabis, diferite obiecte și bunuri purtătoare de urme și/sau care interesează cauza.
Cu ocazia constatării, au mai fost descoperite asupra persoanei bănuite de comitereafaptei, un bărbat de 54 de ani din Sighetu Marmației, cantitatea de 128,5 grame de canabis. În urma administrării probatoriului, azi, 31 decembrie, procurorul D.I.I.C.O.T. a luat măsura reținerii pentru 24 de ore față de bărbatul de 54 de ani, a pus în mișcare actiunea penala și a formulat propunere Tribunalului Maramures de arestare preventivă, iar în n urma propunerii, Tribunalul Maramureș a emis pe numele bărbatului un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Acesta este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de deținere ori alte operațiuni privind circulația drogurilor de risc, fără drept, faptă prevăzută de art.2, alin.1, din Legea 143/2000 actualizată. Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție, arată oamenii legii maramureșeni.
C.Ț.















