Ateliere de creație la Muzeul Satului Maramureșean - 5 minute în urmă
Accident cu opt răniți în Borșa - 2 ore în urmă
Amplă acțiune a polițiștilor în Vălenii Lăpușului - 3 ore în urmă
Au început înscrierile pentru Festivalul Ceaunelor și Grătarelor de la Muzeul „La lelea Ruzale” din Vima Mică - 4 ore în urmă
„Cu IA pe bicicletă”: Traseu prin Baia Mare și spectacol folcloric de excepție la Muzeul Satului - 5 ore în urmă
După 40 de ani la catedră, Cristina Kővy a fost omagiată într-un spectacol plin de emoție - 6 ore în urmă
Premieră la Spitalul de Pneumoftiziologie din Baia Mare - 6 ore în urmă
Gică Petrescu, 20 de ani de la dispariție - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 18 iunie 2026 - 6 ore în urmă
Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 17 ore în urmă
Protestele din sistemul educațional: În județul Maramureș membrii Sindicatului Spiru Haret s-au întâlnit cu reprezentanți ai Prefecturii! Vezi temele abordate!
Protestele din sistemul educațional: În județul Maramureș membrii Sindicatului Spiru Haret s-au întâlnit cu reprezentanți ai Prefecturii! Vezi temele abordate!
Miercuri, 22 decembrie, la Prefectura Maramureș, a avut loc o intalnire cu reprezentanții Sindicatului din Învățământul Preuniversitar ”Spiru Haret” Maramureș, arată aceștia.
Problemele discutate au ținut cont de prevederile inițiale ale art. 38 alin. (41) lit. c) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, potrivit cărora personalul didactic din învățământ ar fi trebuit să beneficieze, începând cu 1 septembrie 2020, de salariile de bază prevăzute de lege pentru anul 2022, prevedere modificată prin OUG 135/2020 și ulterior prorogată prin OUG 226/2020 până la sfârșitul anului 2021.
Daniel Florin Pop, președintele FSE Spiru Haret Maramureș arată că „acțiunile de protest vor continua”, iar asta întrucât „proiectul de ordonanță de urgență privind unele măsuri fiscal-bugetare, postat pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice nu prevede acordarea integrală a salariilor prevăzute de Legea-cadru nr. 153/2017 pentru anul 2022 personalului didactic din învățământ (acordându-se, în medie, doar o creștere de 4%, în condițiile în care creșterea reală cuvenită este de ~16%), prorogă pentru a 11-a oară alocarea procentului de 6% din PIB pentru finanțarea educației și nu stabilește acordarea nici unei majorări salariale personalului nedidactic din sistemul educațional”. În plus, motivele sunt legate de „de poziționarea inacceptabilă a salariilor din educație în pătrimea inferioară a grilelor de salarizare stabilite prin Legea-cadru nr. 153/2017; de refuzul Guvernului de a acorda creșterea salarială prevăzută de lege, în actualul context al creșterilor de prețuri la alimentele de bază, utilități și nu numai, menținând salariile angajaților din învățământ la limita subzistenței”. „Acţiunile FSE „Spiru Haret” Maramureș sunt puse în slujba intereselor membrilor acestora. În raport cu prevederile legale în vigoare acțiunile de protest vor continua”, conchid sindicaliștii.
DirectMM.ro
Citește și
Sindicaliștii din învățământ, din nou în stradă; SLI MM cere respectarea legilor














