În această seară, Jupiter și Mercur oferă un spectacol rar pe cerul serii - 8 ore în urmă
Muzică, dans și voie bună la CASPEV Baia Mare, într-un eveniment dedicat începutului de vară - 8 ore în urmă
Pictură pe față – surpriză pentru cei mici în cadrul evenimentului „Cu IA pe bicicletă” - 9 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Despre grijile vieții – între preocupări excesive și îndemnul la neîngrijorare. Scurtă meditație la Duminica a treia după Rusalii - 9 ore în urmă
Crosul Sânzienelor de la Tăuții Măgherăuș – energie, motivație și bucuria de a fi împreună - 9 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Slătioara - 9 ore în urmă
Erik Nagy aduce prima medalie pentru secția de natație a CS Seini la Campionatul Național - 10 ore în urmă
Moment cultural special la Tăuții-Măgherăuș: Rodica Balea, omagiată pentru contribuția sa artistică - 13 ore în urmă
Întâlnire inspirațională la Baia Mare cu artistul Damian Drăghici - 13 ore în urmă
Muzeul de Artă din Baia Mare a găzduit o întâlnire a membrilor Uniunii Scriitorilor - 14 ore în urmă
Acțiune de salvare importantă: În județul Maramureș Munții Țibleșului în apropierea Vârfului Arcer, doi turiști, rătăciți, salvați de jandarmi! (VIDEO ȘI FOTO)
Acțiune de salvare importantă: În județul Maramureș Munții Țibleșului în apropierea Vârfului Arcer, doi turiști rătăciți au fost salvați de jandarmi, miercuri!
Turişti rătăciţi pe munte, găsiţi de jandarmi, arată reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi al Județului Maramureș. Totul s-a întâmplat în apropierea Vârfului Arcer-Țibleș.
În seara de miercuri, la ora 18:45, jandarmii maramureșeni au fost solicitați prin apel 112 de către un bărbat cu privire la faptul că el și cu încă un prieten s-au rătăcit în Munții Țibleșului în zona refugiului Arcer.
În scurt timp patru jandarmi cu autoturismul din dotare, Dacia Duster, au pornit spre locul indicat de apelant. Zona era greu accesibilă, turiștii părăsiseră traseele marcate și se aflau într-o porțiune de teren înzăpezită. Ei indicaseră câteva repere de relief, astfel că la mai putin de 3 ore după apel, cei doi au fost găsiți.
Turiștii nu prezentau urme de epuizare fizică pentru a fi necesară acordarea de prim-ajutor. Cele două persoane au fost însoțite de jandarmi până la locul în care și-au lăsat autoturismul, arată maiorul Radu Vasile Nicolae, purtătorul de cuvânt al IJJ Maramureș.
C.Ț.


















