Învinsă la Cluj, CS Minaur mai așteaptă până să sărbătorească intrarea în play-off - 2 ore în urmă
Prima campanie de colectare de deșeuri voluminoase din acest an în Baia Mare - 3 ore în urmă
Incendiu pe Dealul Minei, în Baia Sprie - 4 ore în urmă
Clipa de natură - 5 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în comuna Fărcașa, în 24 martie - 5 ore în urmă
Momente de recreere și dezvoltare la Centrul de Zi Esperando din Baia Mare - 6 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încearcă să spargă gheața și să obțină prima victorie din campionat - 6 ore în urmă
Familia Nemeș va aduce momente speciale în cadrul concertului de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 6 ore în urmă
A murit legendarul Chuck Norris - 6 ore în urmă
Lucescu a anunțat lotul pentru barajul de calificare cu Turcia - 7 ore în urmă
ANSVSA: Pipote şi ficăţei de pui provenite din Polonia, retrase de la comercializare din magazinele Profi şi Penny
Retailerii Profi şi Penny au iniţiat retragerea de la comercializare a unor cantităţi de pipote şi ficăţei de pui, origine Polonia, contaminate cu Salmonella enteritidis, potrivit anunţurilor postate de Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), arată Agerpres.
Produsele au fost livrate în reţeaua acestor magazine de societatea Copanex SRL.
Astfel, din reţeaua Profi s-a iniţiat retragerea produsului „Pipote de pui. Produs congelat. 500g.”, origine Polonia, Lot: 301021, data de producţie: 14.09.2021, iar data de expirare: 14.09.2022.
„Vă informăm că s-a iniţiat retragerea de la comercializare a produsului menţionat mai sus, ca urmare a evidenţierii prezenţei Salmonella enteritidis. Se recomandă persoanelor care au achiziţionat produsul din lotul menţionat mai sus să nu îl consume, ci să îl distrugă sau să îl aducă înapoi în oricare magazin Profi. Contravaloarea va fi restituită, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal”, se arată în anunţ.
Produsele au ajuns în zeci de magazine din 21 de judeţe şi Bucureşti.
De asemenea, din reţeaua Penny s-a iniţiat retragerea tuturor loturilor de produse „Pipote de pui. Produs congelat. 500g.”, origine Polonia,
EAN: 7896589533311, ca urmare a evidenţierii prezenţei Salmonella enteritidis la unele dintre loturile analizate. Produsele au fost livrate de aceeaşi societate – Copanex SRL.
Un alt anunţ de pe site-ul ANSVSA menţionează că din reţeaua Penny s-a decis retragerea unui lot de produse de „Ficat de pui. Produs congelat. 1000g.”, origine Polonia, livrate tot de Polonia, din cauza contaminării cu Salmonella enteritidis.
Datele de indentificare sunt: Lot: 021121, data de producţie: 17.08.2021, data de expirare: 17.02.2023, EAN: 5994229001731.
Persoanele care au achiziţionat produsul din lotul menţionat mai sus sunt sfătuite să nu îl consume, ci să îl distrugă sau să îl aducă înapoi în oricare magazin Penny, contravaloarea fiind restituită, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal.
Pe de altă parte, compania Froneri anunţă retragerea de pe piaţă a anumitor loturi de îngheţată comercializate prin reţeaua Auchan, ca urmare
a informării primite de la unul din furnizorii săi. Motivul retragerii este legat de prezenţa accidentala a oxidului de etilenă, peste limitele permise
de reglementările în vigoare, în compoziţia ingredientelor din compoziţia produselor. Loturile cu probleme sunt postate pe site-ul ANSVSA.
Persoanele care au achiziţionat aceste produse au posibilitatea să le returneze la Serviciul Clienţi din magazinul Auchan de unde le-au cumpărat şi vor primi înapoi contravaloarea lor, prin prezentarea bonului fiscal, până la data de 02.01.2022.
Numai în ultimă lună, pe site-ul ANSVSA au fost postate 16 anunţuri referitoare la retragerea de la comercializare a unor produse alimentare din cauza contaminării cu bacterii precum Salmonella Enteritidis, sau Listeria monocytogenes, ori ca urmare a prezenţei oxidului de etilenă, mai arată Agerpres.















