Lecții de la polițiști pentru elevi - 9 ore în urmă
Cercetare etnografică în Săpânța: 96 de ani de amintiri și tradiții păstrate de Anuța Ștețca - 10 ore în urmă
S-a stabilit clasamentul final al fazei județene a Campionatului Național pentru juniori 4 - 10 ore în urmă
Președinta ICCJ, Lia Savonea, susține că și-a pierdut independența - 11 ore în urmă
Aproape 60 de mașini verificate într-o singură zi în Sighet - 11 ore în urmă
Activitate educațional-culinară la Școala Gimnazială Specială Baia Mare: elevii au avut parte de lecții de matematică și limba română cu ajutorul gastronomiei - 11 ore în urmă
Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș organizează cursuri de prim ajutor dedicate părinților, din luna martie - 12 ore în urmă
18 februarie 1990, începuturile violențelor politice post-revoluționare - 13 ore în urmă
Ce cred românii despre suveranitate și Uniunea Europeană - 13 ore în urmă
Încep lucrările pentru amplasarea a 46 de stații de reîncărcare pentru autovehicule electrice în Baia Mare - 14 ore în urmă
Imagini surprinse în Sri Lanka. Elefanții au învățat cum să se ferească de barierele de sârmă ghimpată puse de oameni
Elefanții din Sri Lanka nu pierd nicio ocazie ca să demonstreze cât sunt de inteligenți. Au învățat cum să se ferească de sârma ghimpată sau să treacă în siguranță calea ferată.
Mai multe imagini surprinse de camere instalate la sol demonstrează că elefanții și-au dat seama cum pot trece de barierele din sârmă ghimpată puse de oameni. Ei înlătură sârma cu fildeșii, apoi pășesc atent peste aceasta, evitând rănile care se pot infecta.
Mai mult, masculii dominanți care conduc turmele știu că trebuie să se asigure că nu vine trenul înainte de a-și duce familia dincolo de șine, scrie digi24.ro.

















