Băimărenii cu dizabilități vor primi compensații de până la 500 de lei pentru plata impozitelor - 50 minute în urmă
Cărți, emoție și recunoaștere la o întâlnire de suflet a Cenaclului Scriitorilor Maramureș - 3 ore în urmă
Cursuri gratuite pentru tinerii din Asuaju de Sus, calificare și bani de buzunar - 4 ore în urmă
Pentru prima dată, comunitatea maghiară din Miercurea Ciuc își critică liderul în stradă - 5 ore în urmă
Ansamblul folcloric „Cununa Săsarului”, sărbătorit la aniversarea majoratului - 6 ore în urmă
Seara Jocurilor la Groși a adus comunitatea împreună într-o atmosferă de bucurie și prietenie - 6 ore în urmă
1 februarie, s-a născut acad. Nicolae Breban, vocea literaturii române din Maramureș - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 1 februarie 2026 - 7 ore în urmă
Elevii șomcuteni strălucesc la Concursul Internațional „Ocrotiți de Eminescu” – Premii și Mențiuni pentru creație și recitare - 19 ore în urmă
Marius Vasile Iusco, artistul și profesorul care contribuie la păstrarea și transmiterea valorilor culturale ale Maramureșului - în urmă
Expoziție exclusiv în Maramureș: Fabricat în România, un brand care merită să fie cunoscut în toată țara. Vezi aici, info despre eveniment!
Eveniment auto în Maramureș. În municipiul de pe Tisa vor fi expuse doar mașini create în țara noastră.
Municipiul Sighetu Marmației va găzdui la sfârșitul acestei săptămâni o expoziție de vehicule fabricate exclusiv în România.
„Evenimentul este organizat de Retromobil Club România și se va desfășura duminică 8 august 2021 în intervalul orar 10:30 – 14:00 pe platoul din fața cinematografului Mara sub egida „Fabricat în România”. Este vorba despre un eveniment cu caracter național, cultural-istoric în cadrul căruia vor fi expuse 50 dintre cele mai frumoase vehicule fabricate în România, atestate vehicul istoric.
Vizitatorii vor avea ocazia să descopere varianta identică recent construită a primului automobil cu profil aerodinamic avansat din lume cu roțile integrate în caroserie, al cărui constructor este inginerul mecanic român Aurel Persu. Originalul se găseşte la Muzeul Tehnic „Dimitrie Leonida” din Bucureşti.
Pentru desfășurarea evenimentului în condiții de siguranță, Comisia de avizare a cererilor de organizare a adunărilor publice la nivelul municipiului Sighetu Marmației a luat unele măsuri de restricționare a circulației în zonă”, arară reprezentanții administrației locale din Sighetu Marmației.
Astfel, duminică 8 august în intervalul orar 09:00 – 14:00 circulația autovehiculelor va fi închisă de la intersecția străzii Basarabiei cu strada Traian, până la intersecția străzii Plevnei cu strada 22 Decembrie 1989, conform anunțului oficial.
C.Ț.













