Tradiție și incluziune la evenimentul „Cu IA pe bicicletă”, ediția a VI-a - 3 ore în urmă
Festivalul „Pintea Viteazul” revine. Ediţia 2026 se va desfăşura la Popasul Vânătorului din comuna Cerneşti - 4 ore în urmă
Clubul Tinerii Lei Baia Mare, rezultate frumoase la „Cupa Ep. Al. Rusu” - 4 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Borșa IV - 4 ore în urmă
Crosul montan „Traversare Igniș”, ediția a XVII-a: sport, rezistență și atmosferă de comunitate pe traseele Maramureșului - 5 ore în urmă
PS Părinte Iustin împlinește mâine 65 de ani; Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 5 ore în urmă
O viață între închisoare și catedră: destinul unei profesoare din Maramureș - 5 ore în urmă
Dr. Teodor Ardelean lansează și la Sighetu Marmației volumul „Magnum Diarium Academicum Septentrionis” - 5 ore în urmă
Evenimentul „Cu IA pe bicicletă” a adus culoare și tradiție pe străzile din Baia Mare - 6 ore în urmă
22 iunie 2002, s-a stins din viață interpretul maramureșean Ion Petreuș - 6 ore în urmă
Handbal feminin, U19, Campionat European. Senzațională victorie a României în fața Norvegiei. Oana Borș (CS Minaur Baia Mare), printre cele mai bune marcatoare
Echipa națională de tineret U19 a început Campionatul European din Slovenia cu o înfrângere severă în fața Ungariei. Mai apoi însă, în meciul al doilea, disputat vineri, selecționata noastră s-a impus categoric în fața echipei Norvegiei. Fetele noastră au avut o prima repriză absolut senzațională, reușind să înscrie de 20 de ori, în timp ce adversarele au făcut-o doar de șase ori.
O apărare care a permis nordicelor să arunce de doar 16 ori la poartă, iar când apărarea a fost depășită a apărut portarul Raluca Rădoi, care a scos 10 mingi doar în prima parte, fiind desemnată la final omul meciului.
În partea a doua, Norvegia a încercat să revină, au reușit puțin, iar România și-a dus la bun sfârșit misiunea, chiar dacă pe final a intrat mai toată lumea: 36-22 (20-6). Tinerele handbaliste românce vor juca duminică seara împotriva Cehiei (ora 20.00), care a fost surclasatã vineri de Ungaria (20-33), și au nevoie de cel puțin un egal pentru calificarea în primele 8.
Echipa națională a României: Raluca Rădoi (14 intervenții), Clara Preda (o intervenție) – Alicia Gogîrlă 8/12, Rebeca Necula 6/7, Angela Stoica 6/9, Crina Ailincăi 5/7, Oana Borș 4/6, Corina Lupei 2/2, Maria Ion 2/3, Sarah Darie 2/2, Gabriela Dumitrașcu 1/3, Bianca Neacșu, Andreea Coman, Bianca Țîrle, Natalia Marin, Luciana Matea. Antrenori: Horațiu Pașca, Mihaela Evi, Mihaela Ciobanu. (Sursa – csminaur.ro).
Trebuie să spunem faptul că în lot se află două jucătoare ale CS Minaur Baia Mare, Oana Borș și Bianca Țîrle. Mai mult, în prima partidă, cea cu Ungaria, Oana Borș a fost cea mai bună marcatoare a României, cu cinci reușite. Echipa U19 a României va înfrunta Cehia duminică, la ora 20.00. Și naționala mare va avea meci în acest weekend, chiar astăzi, sâmbătă, de la ora 19.30. Vorbim despre prima confruntare amicală disputată împotriva Spaniei. Selecționerul României, Adi Vasile, a convocat și șase sportive de la CS Minaur Baia Mare, adică Ana Maria Tănăsie, Eva Kerekeș (extremă stânga), Alexandra Severin, Anca Polocoșer (inter stânga), Cristina Laslo, Andreea Popa (centru).
DirectMM.ro















