Vișeu de Sus, repere istorice și atestări documentare - 1 oră în urmă
Știința Explorări, la al 12-lea eșec din campionat - 2 ore în urmă
Spaimă și multe întrebări pe Aeroportul Internațional Maramureș - 3 ore în urmă
Performanțe remarcabile pentru sportivii Academiei de Șah Maramureș la Campionatul Național Școlar „Elisabeta Polihroniade” - 3 ore în urmă
Echipa de robotică sigheteană Tech-X a strălucit la „Meet The Techs” Satu Mare: strategie, pasiune și rezultate remarcabile - 4 ore în urmă
Antrenorul Minaurului, Joao Florencio, după înfrângerea cu Bistrița: „Am avut prea multe jucătoare bune cu probleme medicale” - 4 ore în urmă
Întâmpinarea Domnului – tradiții creștine și obiceiuri populare - 4 ore în urmă
2 februarie 1952 – S-a născut poetul Mircea Petean - 4 ore în urmă
Avertizare importantă de la Salvamont – atenție sporită în Munții Gutâi! - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 2 februarie 2026 - 6 ore în urmă
Oficial: Noua listă a țărilor cu risc epidemiologic. Marea Britanie, tot „cu roșu”. Spania intră în zona galbenă, Cipru în roșie (DOCUMENT)
Autoritățile din țara noastră au actualizat lista țărilor cu risc epidemiologic. Marea Britanie rămâne în zona roșie, Spania a intrat în zona galbenă, iar Cipru în cea roșie.
Iată principalele modificări în noua clasificare a statelor cu risc epidemiologic, conform deciziei Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU)!
În zona roșie au intrat Fiji, Jersey, Cipru, Cuba si Insulele Virgine Britanice. În zona galbenă au intrat: din zona roșie, în urma scăderii incidenței: Chile, Botswana, Bahrain si Saint Kitts si Nevis; din zona verde, în urma creșterii incidenței: Spania, Andorra si insulele Virgine ale Statelor Unite. În zona verde a intrat: Sint Marteen.
Cei vaccinați împotriva Covid-19 nu trebuie să stea în carantină dacă vin din zone aflate pe lista galbenă sau pe cea roșie, însă – spre deosebire de lista galbenă – cei care vin din țări de pe lista roșie nu sunt scutiți de carantină dacă prezintă un test PCR negativ. Cei care vin din zona verde nu mai au nevoie de niciun fel de document. Încadrarea din zona galbenă sau verde în zona roșie, precum și încadrarea din zona verde în zona galbenă, intră în vigoare la 24 de ore de la data publicării în Monitorul Oficial al României a Hotărârii Comitetului Național pentru Situații de Urgență prin care este aprobată lista țărilor/teritoriilor de risc epidemiologic.
Decizia CNSU poate fi consultată AICI!
Lista țărilor pe categorii poate fi consultată AICI!
DirectMM.ro















