Vișeu de Sus, repere istorice și atestări documentare - 13 minute în urmă
Știința Explorări, la al 12-lea eșec din campionat - 38 minute în urmă
Spaimă și multe întrebări pe Aeroportul Internațional Maramureș - 2 ore în urmă
Performanțe remarcabile pentru sportivii Academiei de Șah Maramureș la Campionatul Național Școlar „Elisabeta Polihroniade” - 2 ore în urmă
Echipa de robotică sigheteană Tech-X a strălucit la „Meet The Techs” Satu Mare: strategie, pasiune și rezultate remarcabile - 2 ore în urmă
Antrenorul Minaurului, Joao Florencio, după înfrângerea cu Bistrița: „Am avut prea multe jucătoare bune cu probleme medicale” - 3 ore în urmă
Întâmpinarea Domnului – tradiții creștine și obiceiuri populare - 3 ore în urmă
2 februarie 1952 – S-a născut poetul Mircea Petean - 3 ore în urmă
Avertizare importantă de la Salvamont – atenție sporită în Munții Gutâi! - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 2 februarie 2026 - 4 ore în urmă
Meteo Maramureș: Revin căldura plus disconfortul termic în regiunea noastră! Va urma implicit o nouă răcorire dar și furtuni! Vezi estimările pe două săptămâni
De o nouă creștere a valorilor termice vom avea parte în Maramureș, în intervalul imediat următor. Această perioadă va fi urmată de o răcorire, însă nu va fi una abruptă.
Să nu uităm faptul că anterior am avut parte de caniculă și disconfort termic, după care începutul lunii iulie a venit o perioadă cu manifestări de instabilitate atmosferică ce a răcorit atmosfera semnificativ.
Ei bine, de această dată, estimările meteorologilor arată faptul că vom avea parte o încălzire specifică verii, cu valori termice ridicate, astfel că vom avea parte din nou de caniculă în unele zone. Se înțelege de la sine că valorile termice resimțite vor fi mult mai mari decât cele indicate de termometre. Mai mult decât atât, am putea vorbi din nou despre disconfort termic accentuat pe alocuri la orele după-amiezilor. Apoi, va fi o răcorire, însă nu una violentă.
Valorile termice diurne vor fi în creștere până către 9 iulie, așadar weekendul primei săptămâni. Vremea va deveni călduroasă, iar media maximelor va fi de la 29-31 la 34 grade. După această dată, temperaturile maxime vor avea tendința de scădere, mai accentuată după data de 13 iulie, spre o medie regională de la 25-29 la 31 de grade. Temperaturile minime vor fi în creștere, iar până vineri (9 iulie) media acestora va ajunge să se situeze în jurul a intervalului de la 13-19 la 22 grade. Apoi, până la sfârșitul celei de-a doua săptămâni, vor fi variații ușoare ale valorilor nocturne, iar media acestora va fi în general aceeași, de la 13-19 la 22 grade.
Probabilitatea de apariție a manifestărilor specifice instabilității atmosferice va fi ridicată la începutul primei săptămâni, dar mai ales după data de 13 iulie, când vor fi posibile averse torențiale și cantități importante de apă. Așadar se vor înregistra din nou furtuni trecătoare, conform modelelor meteo actuale. Toate aceste date vor fi reanalizate de îndată ce ne vom apropia de intervalul respectiv, astfel că vom reveni cu amănunte!
C.Ț.















