Doi arhitecți remarcabili ai Maramureșului, speakeri la evenimentul Heritage In Design 2026 - 8 ore în urmă
Carnea ieftină vine și cu riscuri? Cât de sigură este hrana noastră? - 8 ore în urmă
Asociația ASSOC din Baia Mare organizează o campanie de donații pentru sprijinirea unei familii de refugiați din Irak - 9 ore în urmă
Lecții de recuperare medicală pentru clasele de sportivi de la Liceul Tehnologic Forestier Sighet - 9 ore în urmă
Elevi de la Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” Baia Mare, premiați la concursul „Magia Cuvintelor” - 10 ore în urmă
„Fără google. Fără panici”: Mămicile sunt invitate la un eveniment despre sănătatea și dezvoltarea copiilor - 10 ore în urmă
Peste 200 de mașini oprite la control de polițiștii din Leordina, Dragomirești și Bogdan Vodă - 10 ore în urmă
Dan Puric revine în Maramureș pentru lansarea cărții „Încotro, popor român?” - 10 ore în urmă
Pe 7 mai 1987, România anunța oficial extragerea primelor cantități de țiței din Marea Neagră - 10 ore în urmă
Copii la întâlnire cu polițiștii, la Lăpușel - 12 ore în urmă
Accident azi în Maramureș: Un concurent la trialul de Enduro din Băiuț s-a accidentat și a avut nevoie de ajutorul salvamontiștilor! (FOTO)
În acest weekend, 3-4 iulie, în Băiuț are loc competiția Hard Enduro Maramureș. Din păcate, concursul a fost unul cu ghinion pentru un concurent.
Un tânăr participant în vârstă de 20 de ani din Negrești Oaș a avut nevoie de ajutorul salvatorilor montani după ce s-a accidentat.
Ca atare, acest weekend a adus o nouă intervenție pentru salvatorii montani din cadrul Serviciului Public Județean Salvamont Maramureș, cei care au fost prezenți la eveniment pentru a oferi sprijin.
Concurentul respectiv, un tânăr din județul vecin, a căzut în timpul concursului, suferind astfel un traumatism al membrului superior drept, iar salvatorii montani prezenți la competiție i-au acordat primul ajutor, după care l-au predat ulterior echipajului SMURD venit în sprijin. Așadar, concurentul a fost transportat la spital pentru investigații.
Chiar dacă acțiunea în sine s-a încheiat, salvatorii montani rămân în dispozitiv până la terminarea competiției, pentru a asigura buna desfășurare a acesteia.
C.Ț.


















