Volumul „Antropologia Imaterialului” semnat de Petru Pap a fost lansat la Baia Mare - 8 minute în urmă
Program modificat pentru circulația automarfarelor în Ungaria, din cauza caniculei - 9 minute în urmă
Horațiu Mălăele împlinește 74 de ani. Artistul care a transformat rana în umor și viața în spectacol - 2 ore în urmă
Gest de solidaritate în Fărcașa: Comunitatea a refăcut acoperișurile a două familii aflate în impas - 3 ore în urmă
Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației oferă oportunități de studii postliceale în domeniul informaticii - 4 ore în urmă
Tudor Gheorghe își sărbătorește astăzi ziua de naștere. O viață dedicată artei românești - 4 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XXIV) - 4 ore în urmă
A început weekendul creativ la Muzeul Satului Baia Mare. Ateliere pentru toate vârstele - 5 ore în urmă
Două persoane, arestate preventiv într-un dosar de trafic de droguri în Maramureș - 6 ore în urmă
Expoziția Internațională de Pictură Sighet700 a fost inaugurată la Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
Cîmpeanu: Recomandări pentru organizarea examenului de Evaluare Naţională – eliminarea triajului epidemiologic şi a panourilor de plexiglas
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat, sâmbătă, că a transmis mai multe recomandări Inspectoratelor şcolare în privinţa organizării Evaluării Naţionale, menţionând, printre acestea, eliminarea triajului epidemiologic şi a obligativităţii panourilor de plexiglas, potrivit Agerpres.
„Am făcut o serie de recomandări Inspectoratelor. În cursul zilei de luni, o să le facem publice. Începem cu recomandările specifice Evaluării Naţionale şi continuăm cu recomandările specifice examenului de Bacalaureat.
Printre acestea sunt: eliminarea triajului, eliminarea obligativităţii panourilor de plexiglas, posibilitatea de a crea construcţii pe foaie pentru examenul de Matematică – geometrie, posibilitatea de a sublinia texte pentru examenul de Limba şi literatura română, 15 minute în plus pentru completarea datelor în casete şi am încercat să venim cu toate acele măsuri care să păstreze relevanţa examenelor naţionale, dar să elimine rigiditatea excesivă”, a explicat Cîmpeanu, la Iaşi, întrebat despre organizarea Evaluării Naţionale.
Potrivit ministrului, tematica examenului a fost adaptată la specificul „total deosebit” al acestui an şcolar.














