Cine sunt premiații secțiunii cântec tradițional la Festivalul–Concurs de Interpretare Vocală „Cât îi Maramureșu’” - 1 oră în urmă
Dan Bittman împlinește astăzi 64 de ani - 4 ore în urmă
Ediția a XI-a Rotary Plantează: voluntarii au dat viață unui nou colț de pădure - 5 ore în urmă
Andrei Gîrtofan câștigă Raliul Maramureșului după o cursă intensă - 5 ore în urmă
NASA se pregătește de lansarea istorică: Artemis II zboară spre Lună peste 3 zile - 6 ore în urmă
Poți obține pensie din munca casnică? Ce spune, de fapt, legea - 8 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Ieud - 8 ore în urmă
La Târgu Lăpuș: 200 de copii s-au întrecut în a pregăti cel mai frumos și mai gustos cozonac - 9 ore în urmă
„Cântați, Domnului, cântați”: La Sighetu Marmației va avea loc a V-a ediție a Festivalului-Concurs de Cântări Religioase - 9 ore în urmă
Mircea Lucescu, transportat de urgență la spital după ce i s-a făcut rău în timpul unei ședințe tehnice - 10 ore în urmă
Sorin Cîmpeanu: Școlile vor afla în fiecare vineri dacă vor funcționa online sau cu elevii în bănci
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că școlile din localitățile în care vineri va exista o rată de infectare mai mică de 1 la mie vor funcționa cu prezență fizică săptămâna următoare.
Potrivit Ministrului Educației, prezența elevilor la școală va fi stabilită în fiecare zi de vineri după criteriul dat de rata de infectare. Dacă rata de infectare în localitate va fi mai mică de 1 la mie, atunci școlile vor funcționa cu prezență fizică a elevilor la cursuri în următoarea săptămână.
Măsura va fi aplicată chiar din această săptămână, a anunțat ministrul Sorin Cîmpeanu.
„Dacă școlile sunt în localități unde rata de infectare e mai mică de 1 la mie vineri, 14 mai, atunci vor funcționa cu prezență fizică în săptămâna 17 – 21 mai. Pe 21 mai, iar ne uitam“, a explicat Sorin Cîmpeanu.
La nivel național, în acest moment, în scenariul galben nu mai e niciun județ, după ce rata de infectare a scăzut sub 1,5 la mie în București și Cluj.
Sursa – digi24.ro















