Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 32 minute în urmă
Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 56 minute în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 1 oră în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 1 oră în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 2 ore în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 2 ore în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 4 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 4 ore în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 4 ore în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Frumusețile Maramureșului: Un eșantion mineral din calcit și sfalerit, exponatul săptămânii la Muzeul de Mineralogie din Baia Mare (FOTO)
Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare a anunțat care este exponatul săptămânii în curs.
Este vorba despre un eșantion mineral din calcit și sfalerit. Specialiștii au explicat și ce este sfaleritul.
Sfalerit (blendă) (ZnS) – datorită conținutului mare de zinc, blenda este principala sursă de extragere a acestui metal. În imagine se remarcă o concreștere de cristale mari cu luciu metalic de blendă, alături de agregate sferice mici de calcit alb translucid. Zincul se folosește la fabricarea de tablă și țevi zincate, a bronzului, alamei și altor aliaje, au explicat reprezentanții unității muzeale băimărene.
Dimensiuni: 14/8/6 cm
Proveniență: Mina Cavnic, Maramureș, România
Expunere: expoziție temporară la sediu (2015)
Foto © Valentin Ganța.
C.Ț.















