Investiție în siguranța comunității: Baia Sprie atrage fonduri europene alături de parteneri din Ucraina pentru creșterea rezilienței în fața schimbărilor climatice - 8 ore în urmă
Mari vedete ale fotbalului care au ratat calificarea la Cupa Mondială din 2026 - 8 ore în urmă
„O zi memorabilă”, spune scriitorul Mircea Cărtărescu - 10 ore în urmă
Incursiune în tainele arhitecturii istorice la Muzeul de Istorie și Arheologie din Sighetu Marmației - 12 ore în urmă
Autoritățile din Maramureș și organizațiile sociale au marcat Ziua Mondială a Refugiatului - 12 ore în urmă
Întâlnire cu autoarea Andreea Ionescu-Berechet la Cărturești Baia Mare - 13 ore în urmă
Din pasiune spre o mică afacere: Povestea Andreei Dunca din Fărcașa și creșterea găinilor de rasă - 13 ore în urmă
Ziua Drapelului Național va fi marcată și în Baia Mare - 13 ore în urmă
Clubul de dans sportiv „Shall We Dance” Baia Mare a încheiat sezonul competițional cu succes: Perechea Luca Aluaș-Hannah Gomboș a urcat pe podiumul internațional, în Austria - 14 ore în urmă
„Hai la roate că se poate”: Serbare câmpenească organizată la Preluca Nouă - 14 ore în urmă
Peste 900 de controale efectuate de poliţiştii maramureşeni pentru combaterea faptelor ilegale în domeniul silvic
Prevenirea şi combaterea tăierilor ilegale de arbori şi a faptelor ilegale asociate din exploatarea, transportul, depozitarea, prelucrarea şi comercializarea lemnului continuă să fie o prioritate a poliţiştilor maramureşeni.
În primele opt luni ale acestui an, sub coordonarea specialiştilor din cadrul Biroului de Combatere a Delictelor Silvice – Serviciul de Ordine Publică – Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Maramureş, au fost organizate şi efectuate ample activităţi de verificare şi control atât în fondul forestier cât şi pe drumurile publice sau la punctele de lucru ale unor societăţi comerciale.
Astfel, în perioada ianuarie – august, poliţiştii maramureşeni, sprijiniţi de specialişti silvici din cadrul Gărzii Forestiere Cluj şi din cadrul Direcţiei Silvice Maramureş, au efectuat un număr de 928 de controale desfăşurate pe raza întregului judeţ în scopul verificării legalităţii exploatării, transportării, depozitării, prelucrării şi comercializării materialului lemnos. Au fost verificate 270 de obiective şi peste 2.000 de vehicule şi atelaje hipo.
Ca urmare a activităților desfășurate în urma sesizărilor din oficiu ale polițiștilor, ale plângerilor și denunțurilor unor organe silvice de specialitate și ale altor persoane fizice, polițiștii maramureșeni au întocmit în perioada menționată 199 de dosare penale. Din totalul de 104.000 m.c. masă lemnoasă tăiată ilegal, cea mai mare parte, respectiv 101.000 m.c. a rezultat dintr-o singură sesizare a organelor silvice făcută la începutul acestui an cu privire la tăieri ilegale din perioada 2005 – 2013. În continuare, polițiștii desfăşoară activităţi specifice pentru documentarea întregii activităţi infracţionale constatate şi luarea măsurilor legale faţă de toate persoanele implicate.
De asemenea pentru neregulile constatate poliţiştii au aplicat 285 sancţiuni contravenţionale la Legea Nr. 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, valoarea amenzilor aplicate fiind de aproximativ 700.000 lei, iar ca măsură complementară, poliţiştii au dispus confiscarea a 3954,75 mc material lemnos transportat ilegal sau pentru care nu au putut fi prezentate documentele legale de provenienţă.
Astfel de acţiuni vor continua şi în perioada următoare.















