A fost hramul de iarnă al Mănăstirii Moisei - 2 ore în urmă
„Vino și vezi”, la Colonia Pictorilor - 2 ore în urmă
Maia Sandu a fost nominalizată pentru Premiul Nobel pentru Pace 2026 - 2 ore în urmă
CS Minaur încearcă să-și întărească apărarea cu un fundaș de 18 ani - 3 ore în urmă
Hollósy Simon (1857–1918), părintele fondator al Școlii băimărene de pictură - 4 ore în urmă
Trei nominalizări pentru “Tricolorul lunii ianuarie” - 4 ore în urmă
„Easy Step Aerobic”: ateliere de aerobic pentru copii la Centrul Cultural START din Târgu Lăpuș - 5 ore în urmă
Proiectul „Fast Heroes”: prima activitate a reunit școlarii de la Liceul Tehnologic „Traian Vuia” Tăuții Măgherăuș la Biblioteca Orășenească Tăuții Măgherăuș - 5 ore în urmă
Calendarul colectării deșeurilor textile în Baia Mare - 6 ore în urmă
Momentele muzicale și poetice desfășurate la Centrul CASPEV din Baia Mare au stârnit emoție și bucurie celor prezenți - 6 ore în urmă
Coronavirus, 29 iunie 2020: 181 cazuri în Maramureș (19 nou înregistrați în 24 de ore), 44 cazuri active, 131 vindecați, 6 decedați
Maramureșul a ajuns azi, 29 iunie, la un total de 181 cazuri de COVID-19 de la începutul pandemiei. După ce ieri s-au înregistrat 3 cazuri noi, toate persoanele fiind din Baia Mare, fără contacți cu alte cazuri anterioare, azi s-au înregistrat 19 cazuri noi. 18 sunt pacienți ai Spitalului Municipal Sighetu Marmației, după cum am scris aici, iar 1 tot din Baia Mare, fără alți contacți.
Ca urmare, avem în prezent, din totalul de 181 cazuri, 44 cazuri active, toate persoanele fiind internate sub supraveghere medicală. Din păcate, 6 persoane și-au pierdut viața de la începutul pandemiei. Vestea bună este că 131 persoane au fost declarate vindecate de COVID-19 și externate ulterior.
În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Maramureș, s-au executat 48 misiuni, cu 59 efective și 16 mijloace de mobilitate. Au fost verificate 1.100 de persoane în vederea respectării măsurii de izolare la domiciliu. Au fost verificați și 132 agenți economici în vederea respectării măsurilor stabilite în starea de alertă. S-au aplicat și 5 sancțiuni în valoare de 6.000 de lei. În țară s-au întors, în ultimele ore, 76 maramureșeni, din care 75 au intrat în izolare la domiciliu. În prezent, în izolare se află 2.323 persoane, statistică ce include și membrii familiei, iar în carantină sunt, în 3 amplasamente, 16 persoane.
La nivelul țării, în ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 269 cazuri noi, astfel că s-a ajuns la un total de 26.582. Din păcate, 1.634 persoane și-au pierdut viața. Pe secțiile de Terapie Intensivă din țară se află 210 pacienți. Vestea bună este că 18.912 persoane au fost declarate vindecate și externate.
C.Ț.















