Casa de Cultură a Sindicatelor intră în patrimoniul municipiului Baia Mare - 28 minute în urmă
Tânăr găsit mort pe munte de salvamontiști - 1 oră în urmă
Un nou sistem de monitorizare rutieră a fost introdus în Timișoara - 2 ore în urmă
Se fac înscrieri pentru cursuri de dans popular dedicate copiilor din zona Șomcuta Mare - 2 ore în urmă
Reîntoarcerea profesorului Grigore Leșe la Lăpuș: întâlnire emoționantă cu primul cor al comunei - 3 ore în urmă
Joc în deplasare pentru CS Minaur în etapa a 21-a - 3 ore în urmă
Rezultate remarcabile pentru șincaiști la Concursul Național „Grigore C. Moisil” - 3 ore în urmă
19 martie 1955, s-a născut actorul Bruce Willis - 8 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 19 martie 2026 - 8 ore în urmă
Acțiune a salvamontiștilor în Munții Maramureșului pentru salvarea unui ucrainean aflat în stare critică - 15 ore în urmă
S-a dezbătut metodologia privind depistarea Covid-19, prin testarea voluntară a 50.000 de maramureșeni
În vederea implementării în scurt timp a proiectului „Testăm pentru sănătatea maramureșenilor”, aprobat prin hotărârea autorităților județene din 10 iunie 2020, a avut loc o primă întâlnire de lucru, la care au fost invitați să participe o parte dintre reprezentanții instituțiilor partenere în proiect. Este vorba despre autoritățile județene, reprezentanții Spitalulului de Pneumoftiziologie ,,Dr. Nicolae Ruşdea”, ai Direcţiei de Sănătate Publică Maramureş, ai Spitalului Judeţean de Urgență ,,Dr. Constantin Opriş Baia Mare și ai Spitalului de Boli Infecţioase şi Psihiatrie Baia Mare.
Aspecte privind conținutul formularelor care urmează să fie completate de către solicitanți, platforma pe care acestea vor fi încărcate, modul de preluare, înregistrare, verificare, aprobare și repartizare către centrele de testare care vor efectua acest screening au fost dezbătute în cadrul primei întâlniri. De asemenea, au fost stabilite, de comun acord, o serie de atribuții specifice pentru fiecare instituție parteneră.
În urmatoarele întâlniri urmează să fie definitivată procedura prin care un număr de 50.000 de solicitanți voluntari vor fi testați pe parcursul anului în curs.














