Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 5 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 8 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 10 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 10 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 10 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 10 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 11 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 11 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 11 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 11 ore în urmă
Meteo Maramureș: Cât ne mai necăjesc ploile? Vezi estimările pe următoarele două săptămâni
Vremea va continua să fie capricioasă în regiunea noastră, indică estimările făcute de specialiștii europeni pe următoarele două săptămâni.
În fapt, media regională a valorilor diurne de temperatură va caracteriza, în intervalul 15 – 21 iunie, o vreme normală termic pentru această perioadă și se va situa de la 19-22 la 25 de grade.
Ulterior, vremea se va încălzi ușor și treptat, astfel încât, în ultimele zile ale intervalului de prognoză, media maximelor va fi de la 22 la 27-29 de grade. Media temperaturilor minime nocturne nu va avea variații semnificative și se va situa de la 9-13 la 19 grade.
Instabilitatea atmosferică se va menține accentuată pe tot parcursul celor două săptămânide prognoză, însă aversele se vor semnala pe arii mai extinse și vor fi mai importante cantitativ îndeosebi în intervalul 15 – 19 iunie, conform modelelor meteo actuale.
C.Ț.















