„Tânjaua Hotenarilor” are loc în acest final de săptămână; Vechiul obicei agrar atrage an de an numeroși participanți - 3 ore în urmă
Intervenție a salvamontiștilor în zona Strâmbu Băiuț în sprijinul unui bărbat accidentat - 5 ore în urmă
Etapă fără surprize în Liga 5 - 5 ore în urmă
Povestea tenismenei Karla Pop: de la primul antrenament, la performanțele obținute în turneele FRT - 5 ore în urmă
Peste 600 de sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii maramureșeni în minivacanța de 1 Mai - 6 ore în urmă
DGASPC a organizat o întâlnire de formare privind prevenirea consumului de substanțe interzise la Sighetu Marmației - 8 ore în urmă
42 de infracțiuni constatate în primele trei zile ale lunii de polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighet - 8 ore în urmă
Doina Cornea, opt ani de la trecerea la cele veșnice - 9 ore în urmă
DanceLight Studio Baia Mare, două locuri I la Black Swan Dance Competition - 9 ore în urmă
Opera „Bărbierul din Sevilla” va fi pusă în scenă la Centrul Cultural „Titiana Mihali” din Borșa - 9 ore în urmă
Situația la zi în Maramureș: A crescut în județ, în ultimele 24 de ore, atât cuantumul sancțiunilor aplicate, cât și numărul celor aflați în carantină instituționalizată
Echipaje mixte alcătuite din polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră, polițiști locali și militari din cadrul Batalionului 612 Artilerie Antitanc ”Maramureș” au executat în sistem integrat 74 de misiuni, pe raza județului, în ultimele 24 de ore, au anunțat autoritățile maramureșene.
Au fost angrenate 128 de efective care au asigurat ordinea și siguranța publică și au acționat pentru verificarea persoanelor aflate în evidențe cu privire la respectarea măsurii de izolare la domiciliu, pentru paza locațiilor de carantinare, fluidizarea circulației rutiere și escortarea convoaielor alcătuite din vehicule ale cetățenilor care au venit în țară, la depistarea și identificarea persoanelor care se sustrag măsurii de izolare la domiciliu, la verificarea respectării de către societățile comerciale și persoanele fizice autorizate a interdicțiilor impuse prin ordonanțele militare.
„Au fost utilizate în executarea misiunilor 40 mijloace de mobilitate. Din punctele de trecere a frontierei de stat au fost preluate și conduse în carantină instituționalizată 32 de persoane venite din state aflate în zona roșie de risc. Au fost verificate peste 170 de persoane cu privire la respectarea măsurii de izolare la domiciliu. S-au aplicat 79 de sancțiuni contravenționale în valoare de 121265 lei pentru nerespectarea prevederilor legislației în vigoare. În perioada executării misiunilor au fost depistate, identificate și sancționate contravențional 48 de persoane care nu au respectat interzicerea deplasării în afara locuinței/gospodăriei, în conformitate cu prevederile Ordonanței Militare nr.3/2020. La Centrul Județean de Conducere și Coordonare a Intervenției Maramureș sunt centralizate 16 locații de carantinare. În izolare la domiciliu se află 171 de cetățeni, statistică ce include și membri familiei. În carantină sunt 413 persoane venite în țară din state situate în zona roșie de risc și care în conformitate cu procedurile stabilite au intrat în carantină instituționalizată” – a declarat Dan Bucă, purtătorul de cuvânt al CJSU Maramureș.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență solicită cetățenilor să respecte prevederile ordonanțelor militare, normele de igienă și de distanțare socială/fizică recomandate de către specialiști, purtarea măștii în spațiile publice. Este important să se procedeze la dezinfectarea obiectelor utilizate (telefon mobil, laptop, tabletă, tastatură, mouse, clanțe, mânere, butoane de la lift și de acces, balustrade etc). Reducerea la minimum a riscului de expunere la noul coronavirus reprezintă modalitatea de a ține sub control răspândirea epidemiei. Informațiile referitoare la persoanele infectate cu COVID-19, starea de sănătate, numărul de teste sunt comunicate la nivel central de către Grupul de Comunicare Strategică.
C.Ț.















