Prima probă de simulare a Evaluării Naționale în Maramureș: peste 3.300 de elevi prezenți - 53 minute în urmă
A fost lansat cel de-al doilea număr al revistei „Șincai’s Digital Ink”, realizată de elevii Colegiului Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare - 2 ore în urmă
O etapă în care s-au aliniat planetele pentru CS Minaur - 3 ore în urmă
Calea Crucii a fost celebrată la Mănăstirea „Sfânta Maria” din Baia Mare - 3 ore în urmă
Un pas înainte pentru Hagi spre a prelua naționala - 4 ore în urmă
Știați că România mai are de recuperat sute de milioane de dolari din împrumuturile acordate de Ceaușescu? - 4 ore în urmă
La Petrova se va desfășura a III-a ediție a concertului de pricesne „La Umbra Crucii Tale” - 4 ore în urmă
Presimulare admitere medicină: 143 de elevi și-au testat cunoștințele la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare - 5 ore în urmă
Intervenție cu elicopterul pentru stingerea unui incendiu de pădure în Nănești - 5 ore în urmă
„Meșteșuguri din bătrâni – atelier de încondeiat ouă” la Muzeul Satului din Baia Mare - 5 ore în urmă
Doi elevi din Copalnic-Mănăștur, premiați într-un proiect al Fundației Culturale Augustin Buzura (GALERIE FOTO)
Doi elevi din Copalnic-Mănăștur au fost premimiați pentru originalitate și creativitate în cadrul proiectului ”România Mobilementary”, realizat de Fundația Culturală Augustin Buzura. Gala finală a proiectului a avut loc la București, la finele lunii octombrie. Proiectul s-a derulat, pe parcursul câtorva luni în patru școli din țară și a constat în realizarea unor mini-filme documentare, sub forma unor exerciții de autoreprezentare a tinerilor în raport cu preocupările lor și cu mediul din care provin. Juriul, alcătuit din specialiști în imagine, antropologie și comunicare, a acordat nouă premii, două dintre ele venind în Maramureș.
Astfel, Premiul pentru originalitatea propunerii a fost obținut de Dan Chira din Copalnic-Mănăștur, autor al filmului ”Coasa”, o poveste despre cum se raportează generația foarte tânără la vechile tradiții și la vechiul mod de viață. ”Este un performance în care Dan a ales să se joace de-a cositul, pentru a face cunoscută o practică veche și niște tradiții care se vor pierde în curând, pentru că în localitatea din care vine el cositul manual dispare încet-încet, odată cu adoptarea tehnologiei.” – își motivează juriul alegerea.
Bogdan Nechita, elev al Școlii Gimnaziale ”Augustin Buzura” a obținut Premiul Revistei Cultura, cu filmul ”Istorie”, o producție care vorbește despre pasiunea pentru istorie dincolo de paginile de manual. Juriul a apreciat faptul că ”filmul scoate istoria din cărți și o mută în lumea reală.”
„România Mobilementary” este un program de educație prin practici artistice desfășurat de Fundația Culturală Augustin Buzura. Proiectul este co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, în cadrul ariei tematice „Educație prin Cultură”. Parteneri au fost Cinemateca Română – Arhiva Națională de Film, Facultatea de Psihologie și Științele Educației – Universitatea București, Facultatea de Litere – Universitatea București, Liceul „Ion Gh. Roșca” din Osica de Sus (Olt), Liceul „Simion Mehedinți” din Vidra (Vrancea), Școala Gimnazială din Bazna (Sibiu), Școala Gimanzială „Augustin Buzura” din Copalnic-Mănăștur (Maramureș) (D.G.B)


















