Băimăreanca Adda Maria Nemet, vicecampioană națională la triatlon U13 - 1 oră în urmă
Percheziții în Maramureș într-un dosar de contrabandă, nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj - 3 ore în urmă
Echipa U13 a Școlii Gimnaziale „Dr. Ilie Lazăr” Giulești – câștigătoare a Cupei Satelor - 3 ore în urmă
Andrei Rațiu, desemnat „Tricolorul lunii mai” - 5 ore în urmă
Festivalul de Teatru Școlar „Magia Scenei”, ediția a II-a, a reunit elevi din Maramureș pe scena din Târgu Lăpuș - 6 ore în urmă
16 permise reținute și aproape 40 de sancțiuni contravenționale pentru depășirea vitezei - 7 ore în urmă
Premii obținute de eleve ale Colegiului Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației la un concurs internațional de traduceri - 7 ore în urmă
O medalie de argint și două mențiuni pentru elevii Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare la Cupa Prieteniei la Padbol - 7 ore în urmă
Povestea fascinantă a orașului Baia Sprie, pusă în valoare prin panouri informative amplasate în apropierea Catedralei Romano-Catolice - 7 ore în urmă
Biserica „Înălțarea Domnului” din Târgu Lăpuș a găzduit conferința preoților din protopopiatele Baia Mare, Lăpuș și Chioar - 8 ore în urmă
Performanță de excepție: Elevul sighetean Raul Covrig, medalie de argint la Olimpiada Asiatică de Fizică 2026
Trei medalii de argint, trei de bronz și o mențiune de onoare pentru România, la Olimpiada Asiatică de Fizică 2026.
Elevii care au obținut această aceste performanțe deosebite sunt:
- Raul Covrig, Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, Maramureș, medalie de argint;
- Teodor Bichir, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de argint;
- Alexandru Condrea, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de argint;
- Vlad Bolohan, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de bronz;
- Bogdan Ciocârlan, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, medalie de bronz;
- Bogdan Rusea, de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca, medalie de bronz;
- Albert Lupu, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, mențiune de onoare.
Cea de-a 26-a ediție a Olimpiadei Asiatice de Fizică s-a desfășurat în perioada 17-25 mai 2026, la Busan, în Coreea de Sud, cu participarea a 209 concurenți din 27 țări (25 țări din regiunea geografică Asia-Pacific, împreună cu România și Canada, cu statut de invitate).
Echipa României a fost condusă de prof. dr. Delia Davidescu de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București și de conf. univ. dr. Sebastian Popescu de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași.
„Felicitări elevilor, profesorilor și părinților, care i-au susținut neîntrerupt!
La nivelul Ministerului Educației și Cercetării, coordonarea olimpiadei a fost asigurată de Direcția Olimpiade, Concursuri, Parteneriate și Educație Extracurriculară, prin prof. Nagy Elisabeta Ana, inspector MEC.
Ministerul Educației și Cercetării sprijină participarea loturilor naționale ale țării noastre la olimpiadele internaționale prin acoperirea taxelor de participare și a costurilor deplasărilor, diurnă aferentă zilelor de ședere, precum și în organizarea și desfășurarea etapelor ce preced olimpiadele internaționale – etapele locale/ județene/ municipale și naționale ale acestor competiții”, transmite Ministerul Educației.
Raul Covrig (în foto al doilea din dreapta) este un elev de excepție, care a obținut până acum numeroase premii naționale și internaționale la concursurile și olimpiadele la care a participat. Mult succes în continuare!
Citește și















