Share
Trei jucători de la CSS 2 Baia Mare, în lotul național de rugby U18

Trei jucători de la CSS 2 Baia Mare, în lotul național de rugby U18

Echipa națională U18 a României efectuează până în 8 februarie un prim stagiu centralizat de pregătire și selecție la Suceava. Staff-ul tehnic a selecționat un lot lărgit alcătuit din 43 de jucători. Trei dintre aceștia sunt de la CSS 2 Baia Mare: David Ursu, Augustin Ona și Cătălin Bodnar.

„La finalul stagiului, colectivul tehnic intenționează să organizeze meciuri-școală între rugbyștii prezenți, astfel încât, pe cât posibil, lotul să se restrângă spre un număr de 30 de jucători, care, în martie, să participe la un nou cantonament”, informează Federația Română de Rugby.

Echipa națională U18 va efectua un cantonament final în perioada 1-10 aprilie, la București. Acel stagiu se va finaliza cu primul meci oficial al juniorilor, cu Elveția, în barajul de calificare la Campionatul European. În cazul unei victorii, România U18 va juca mai apoi în deplasare cu Belgia meciul decisiv pentru calificare.

Sursa foto: FRR

Citește și:

S-a stabilit țintarul meciurilor „stejarilor” de la Cupa Mondială 2027


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu