IPJ Maramureș și-a făcut bilanțul pe 2025 - 11 minute în urmă
Răspunsul administrației județene confirmă demersul Direct MM privind cultura - 38 minute în urmă
Un loc al cărților, al oamenilor și al sufletului: Biblioteca Orășenească Borșa împlinește 70 de ani - 1 oră în urmă
„Dănțaușii de la Șură” – tradiția jocului popular renaște într-o șură plină de amintiri, la Vima Mică - 1 oră în urmă
Programul „Școala Mamei” continuă la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 2 ore în urmă
CS Minaur, meci acasă cu deținătoarea trofeului EHF European League - 2 ore în urmă
Ministrul energiei spune că prețurile la gaze rămân stabile pentru consumatorii români până în martie 2027 - 2 ore în urmă
Restricții temporare de circulație și parcare în zona bisericii „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 2 ore în urmă
6 februarie 2026, un moment istoric pentru Biserica Ortodoxă Română - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 6 februarie 2026 - 5 ore în urmă
CS Minaur, meci acasă cu deținătoarea trofeului EHF European League
CS Minaur întâlnește mâine, de la ora 17.00, în Sala polivalentă “Lascăr Pană”, echipa germană Thüringer HC, în etapa a 4-a din faza grupelor EHF European League. În urmă cu două săptămâni, băimărencele erau învinse la limită în Germania, într-un meci pe care, cu mai multă concentrare, l-ar fi putut câștiga.
Thüringer este o echipă cu un palmares bogat, fiind de șapte ori campioană a Germaniei. De asemenea, este deținătoarea trofeului EHF European League. În 1.Bundesliga, după 15 etape, Thüringer este pe locul 3, notează site-ul CS Minaur.
Cea mai bună jucătoare de la Thüringer este austriaca Johanna Reichert. Are 40 de goluri marcate în cele trei meciuri din grupa A a EHF European League, a fost golghetera ediției trecute a competiției și declarată MVP-ul turneului Final Four din 2025. Reichert va juca din sezonul viitor la Gloria Bistrița.
Grupa A este condusă de CS Minaur, cu 4 puncte. Pe locurile 2 și 3 sunt Mosonmagyarovar și Thüringer, tot cu câte 4 puncte, în vreme ce Larvik ocupă ultima poziție în clasament. Primele două clasate se vor califica în sferturile de finală ale competiției.
Despre meciul cu Thüringer, căpitanul Minaurului, Maria Gomes da Costa a declarat: „Îl așteptăm cu nerăbdare, vom da tot ce putem, mai ales că poate avea o foarte mare importanță rezultatul. Realmente ne place să jucăm astfel de meciuri, vom sta împreună și vom lupta pentru un obiectiv frumos”.
Sursa foto: CS Minaur
Citește și:















