Elevii băimăreni spun STOP consumului de droguri - 30 minute în urmă
1 Iunie la Târgu Lăpuș: Ziua Copilului va fi marcată prin jocuri, activități și un carnaval pentru copii - 2 ore în urmă
Liceul Teoretic „George Pop de Băsești” Ulmeni, dotat cu tehnologie digitală și VR de ultimă generație - 3 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încheie campionatul cu o înfrângere la scor pe teren propriu - 3 ore în urmă
O mulțime de medalii pentru sportivele CS Red&Black Dance Baia Mare la Campionatul Național de Culturism și Fitness de la Sibiu - 4 ore în urmă
Elev jandarm aflat în practică la IJJ Maramureș, exemplu de spirit civic - 5 ore în urmă
Clipa de natură - 5 ore în urmă
România, calificată de pe primul loc din grupă în optimile Campionatului European de minifotbal - 6 ore în urmă
Medalie de argint pentru un sportiv de la Academia „Emeric Dembroschi” din Sighet la „Bătălia portarilor” - 7 ore în urmă
De mâine mă las de fumat! - 8 ore în urmă
Mica Olandă din Chechiș: O maramureșeancă are în curtea casei mii de lalele
În fiecare primăvară, curtea unei femei din localitatea maramureșeană Chechiș se transformă într-un mic colț de rai.
Maria Tetișan are 74 de ani, iar în urmă cu 30 de ani a adus din Olanda, în urma unei vizite la copiii săi stabiliți acolo, mai mulți bulbi pe care i-a plantat. Acum femeia are aproximativ 13.000 de lalele în curtea casei, soiurile și culorile fiind diferite – roșii, galbene, roz, albe. Ce mai, o adevărată încântare pentru privitori.
În fiecare primăvară foarte mulți oameni trec pe la tanti Măriuca (Măriuca Olandeza îi spun unii) ca să admire florile și să facă fotografii.
„Mi-s tare dragi. Vine multă lume să le vadă. Una îi când le vezi pe poză și alta îi când le vezi pe viu. Am 100 de șire plantate și pe fiecare șir sunt câte 130 de bulbi. Faceți dumneavoastră calculul. Ele înfloresc pe la mijlocul lui aprilie, prin 12-14 cam așa, și vreo două săptămâni țin”, spune maramureșeanca.
De precizat e că sezonul lor e aproape încheiat acum, multe dintre ele ofilindu-se. Bulbii se lasă în pământ pentru anul următor.
L.C.H.


















