Iași, 14 decembrie 1989: primul pas spre Revoluția Română - 1 oră în urmă
CS Minaur întâlnește echipa de pe locul 2 din Liga Zimbrilor în ultimul meci oficial din acest an - 1 oră în urmă
O carte nouă și doi maramureșeni de excepție: Valer Blidar și Nicolae Bud, modele ale viziunii și profesionalismului românesc - 3 ore în urmă
Atmosferă de sărbătoare în Nistru - 3 ore în urmă
MAE: Atenționare de călătorie în Belgia. Posibile perturbări în transporturi - 4 ore în urmă
Bărbat căutat pentru distrugere, prins de jandarmi în albia Săsarului - 5 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit la Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Bixad - 7 ore în urmă
Pregătiri pentru Cupa Minerul – luni se trag la sorți grupele - 7 ore în urmă
Concertul de colinde „Colindăm Pruncului Preasfânt” a avut loc la biserica Parohiei Ortodoxe „Nașterea Maicii Domnului” din Satu Mare - 7 ore în urmă
Concert inedit de muzică pop-clasic la Centrul de Tineret ZborHub din Baia Mare - 8 ore în urmă
Când un conflict naște binele
Ioan Sorin Timiș, primarul orașului Borșa, a anunțat că a câștigat în instanță un proces legat de retrocedările de terenuri, o luptă juridică veche, purtată în numele comunității. Însă, dincolo de victorie, ceea ce atrage atenția este felul în care edilul alege să folosească despăgubirile obținute: pentru a-i răsplăti pe elevii care termină școala cu media 10.
„De când sunt primar am fost îmbrâncit, jignit, denigrat, doar pentru că am apărat ceea ce aparține borșenilor: pădurea. Nu am răspuns cu ură, ci am avut încredere în Justiție. Și am avut dreptate”, a declarat Timiș pe contul său de socializare, explicând că Tribunalul Maramureș l-a obligat pe deputatul Tiberiu-Nicolae Boșutar să îi plătească 10.000 de lei daune morale, pe lângă alți 10.000 de lei dintr-un alt proces.

În loc să păstreze banii pentru sine, primarul a ales să-i investească într-un mod simbolic, elevii borșeni care vor încheia anul cu media 10 vor primi cadou o excursie la Budapesta și Viena.
Un gest rar și demn de apreciat, care transmite un mesaj simplu, dar puternic: din conflicte se poate naște și binele, mai ales atunci când alegi să-l întorci înspre cei care merită cu adevărat, copiii.
Vasile Petrovan
















