Slujba Paraclisului Maicii Domnului la Parohia Ortodoxă Berința - 57 minute în urmă
Pompierii maramureșeni s-au luptat ieri cu incendiile și inundațiile - 1 oră în urmă
Galenă, cuarţ, blendă, calcit din Mina Cavnic este exponatul săptămânii la Muzeul de Mineralogie Baia Mare - 5 ore în urmă
Zilele orașului Baia Sprie vor fi sărbătorite și prin sport - 15 ore în urmă
PS Iustin, vizite canonice și de lucru în Protopopiatul Ortodox Vișeu - 15 ore în urmă
Vremea exactă în Maramureș, miercuri, 10 august - 17 ore în urmă
Garaje inundate în Baia Mare; Intervin pompierii (FOTO) - 17 ore în urmă
„Bun de Maramureș”: Târg de Sfântă Mărie la Muzeul Satului din Baia Mare - 19 ore în urmă
Inedit: Băimărenii vor putea călători gratuit cu mijloacele de transport în comun dacă oferă în schimb peturi, doze de aluminiu și sticle - în urmă
Tabără de vară: 50 de copii români din Serbia vor veni în Maramureș pentru o săptămână - în urmă
Victoria Berbecar, una dintre cele mai cunoscute reprezentante a artei țesutului din Maramureș, a trecut la cele veșnice
A trecut la cele veșnice una dintre cele mai cunoscute reprezentante a artei țesutului din Maramureș – preoteasa Victoria Berbecar din Botiza.
Născută în anul 1944, în satul Ciceu Mihăiești din județul Bistrița Năsăud, a avut o importantă contribuție în păstrarea autenticității și revitalizării covorului maramureșean. De la mutarea în Botiza, în anul 1974, a pus în valoare meșteșugul traditional al țesutului după tehnici vechi, precum și folosirea culorilor naturale.
În cei peste 50 de ani de activitate a participat la numeroase târguri și expoziții atât în țară, cât și în străinătate, promovând constant covorul, scoarța, din Botiza.
A fost un exemplu pentru comunitate, având un rol hotărâtor în inițierea femeilor și tinerilor în arta covoarelor tradiționale, informează Centrul Culturii Tradiționale Maramureș.
Dumnezeu să o odihnească în pace! Condoleanțe familiei!