„Atelier de copt idei” în Baia Mare: profesorii de limba franceză au participat la o activitate creativă și interactivă - 1 oră în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Scurtă meditație la Duminica a doua după Rusalii – chemarea primilor apostoli la propovăduire - 2 ore în urmă
Zbor Hub Baia Mare devine scena piesei de teatru „Haos”, duminică, 14 iunie - 2 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XVII) - 2 ore în urmă
Anaiss Lazăr: Talent pur și pasiune pentru muzică, la doar 5 ani - 2 ore în urmă
Juniorii 4 de la Academia de Handbal Minaur s-au calificat în semifinalele turneului final - 4 ore în urmă
ACTUALIZARE: Pui de urs semnalat în zona Valea Neagră - 5 ore în urmă
Weekend plin pentru jandarmii maramureșeni - 5 ore în urmă
Echipa ISU Maramureș, locul 4 la Cupa ASPR la minifotbal - 7 ore în urmă
13 iunie 1959, s-a născut Klaus Werner Iohannis - 7 ore în urmă
Un jurnalist de la „The Times”, în documentare la ITPF Sighet
Misiunile desfășurate de polițiștii de frontieră maramureșeni la granița cu Ucraina continuă să reprezinte un subiect de interes pentru presa internațională. În acest context, jurnalistul Anthony Loyd, de la publicația britanică „The Times”, a mers în documentare la Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației, pentru a înțelege modul în care sunt gestionate situațiile ucrainenilor care fug din calea războiului și sunt depistați atât la frontiera râului Tisa, cât și în zona montană a Maramureșului, informează ITPF Sighet.
Pe parcursul vizitei, chestorul Florin Coman, șeful ITPF Sighetu Marmației, i-a prezentat jurnalistului măsurile adoptate pentru gestionarea fenomenului.
În teren, Anthony Loyd a avut ocazia să vadă sistemele de supraveghere utilizate la frontieră, autospecialele dotate cu tehnică de termoviziune și activitatea desfășurată de polițiștii de frontieră din cadrul structurilor operative de la frontiera verde, precum și din PTF Sighetu Marmației.
Sursa foto: ITPF Sighet
Citește și:
O echipă a televiziunii publice suedeze, la ITPF Sighet, pentru realizarea unui documentar

















