25 Martie – Începutul Primei Campanii de Cucerire a Daciei de către Împăratul Traian - 7 minute în urmă
Opt elevi de la „Lucaciu” calificați la Olimpiada Națională de Matematică; Rezultate bune obținute și la Concursul național de matematică și informatică „Grigore Moisil” - 19 minute în urmă
Lia Ciutac, premiul I la Concursul internațional de muzică ușoară „Voice of The Stars” din Croația - 36 minute în urmă
Artistul Mircea Bochiș, cetățean de onoare al municipiului Baia Mare - 1 oră în urmă
Ieud se modernizează pe toate planurile – drumuri noi, reguli noi - 2 ore în urmă
Ce pedeapsă vor primi parlamentarii care lipsesc nemotivat de la ședințe - 3 ore în urmă
A fost aprobat bugetul Băii Mari pentru 2025 - 4 ore în urmă
Nucă tare pentru Minaur în Final Four-ul Cupei României - 6 ore în urmă
Diana Șoșoacă și scrisoarea care a cutremurat SUA - 7 ore în urmă
Lecții de prevenire de la pompieri - 7 ore în urmă
Turismul cu bicicleta prinde tot mai bine în Maramureș
În perioada 2014-2017, în zona Mara – Cosău – Creasta Cocoșului, destinație ecoturistică din județul Maramureș, au fost realizate șapte trasee de drumeție, totalizând 69 de kilometri, și 10 trasee de biciclete, însumând 164 de kilometri, a arătat Edit Pop, președintele Asociației Ecologic. ”Rețeaua locală de ecoturism dezvoltată în cei trei ani de activitate este formată din 21 de pensiuni, 5 centre de informare turistice funcționale pe teritoriul destinației și 17 ghizi. Serviciile turistice «verzi», cu practici care respectă natura și tradițiile locale, sunt oferite de 11 pensiuni certificate Eco-România, 6 pensiuni cu servicii specializate pentru cicliști cu peste 70 de biciclete disponibile pentru închiriere”, a mai arătat Edit Pop.
Sursa foto: ecomaramures.com
1 Comentariu în această postare
jerry
Pentru un astfel de turism a tocat judetul bani la targurile de turism din strainatate,sa se dea hoardele de turisti cu bita? Dupa atragerea investitorilor in noile parcuri industriale,cireasa de pe tort in cresterea PIB-ului judetean erau hoardele de biciclisti plimbareti pe drumurile judetene pline cu gropi.Problema e ca jumatate din ei o sa o mierleasca pe drumurile judetului in urma accidentelor de circulatie,te agata vreun TIR sau te ia pe capota vreun mucos cu BMW.