Retro Sport: 38 de ani de la „meciul vieții” sau momentul în care FC Baia Mare a fost egala marelui Real Madrid. Mărturisirile unui regretat jucător

Chiar dacă nu a fost niciodată o mare forţă a fotbalului românesc, Baia Mare a avut momente magnifice, strălucitoare. A avut parte de parcursuri de neuitat, dar strălucirea s-a stins adeseori iute, echipa întorcându-se la matineu după sezoane puţine pe primul eşalon. Unul dintre momentele magice este cel din 15 septembrie 1982, atunci când marele Real a poposit sub Dealul Florilor.

# Victoria surprinzătoare cu Fiorentina, ca un preambul
Cu vreo două- trei săptămâni înainte de meciul cu Real, FC a mers într-un turneu în Italia, de unde s-a întors cu patru victorii şi un egal. Una din victorii e, de asemenea, istorică, în compania Fiorentinei. Deşi au condus italienii la pauză, FC-ul a întors soarta jocului şi a câştigat cu 3-1. Din acea echipă a Fiorentinei făceau parte Giancarlo Antognoni şi Francesco Graziani, ambii campioni mondiali cu Italia în 1982, Daniel Bertoni şi Daniel Passarella, campioni mondiali cu Argentina în 1978. Şi tot în 1982, la începutul toamnei, Baia Mare avea să primească vizita uneia din cele mai titrate echipe din întreaga istorie a fotbalului. Real Madrid. Spaniolii lui Camacho şi Di Stefano au venit cu prima echipă, după rezultatul surprinzător din meciul disputat împotriva Fiorentinei.

# Egala Realului din Madrid și o deschidere de scor pe Santiago Bernabeu
În 15 septembrie 1982, în Baia Mare, a fost o mare sărbătoare. Martorii marei confruntări spuneau că tribunile au fost arhipline, stadionul în vulcan. Erau oameni cocoţaţi în sălicii, ba unii jură că o salcie a cedat în timpul meciului. O galerie aflată la tribuna a doua scanda cântecele celebre. Meciul a fost neaşteptat de echilibrat. S-a vorbit despre un şut al lui Koller care a lovit în bara transversală, fapt care i-a făcut pe unii să susţină că mingea a depăşit linia porţii. În pofida dezbaterilor din afara arenei, scorul tot 0-0 a rămas până la final. FC Baia Mare a făcut o impresie superbă şi în retur, atunci când a condus chiar pe Santiago Bernabeu. A fost stupoare pe arena din capitala Spaniei când Koller a deschis scorul în minutul 12. Realul a egalat, însă, repede, la trei minute mai târziu, prin Juanito. Până la pauză au mai venit două goluri, ale lui Isidro Diaz şi Garcia Hernandez, în minutele 32 şi 45. În primul minut al reprizei a doua a înscris şi Carlos Santillana, pentru ca Johnny Metgod să facă 5-1 în minutul 71. Băimărenii nu s-au lăsat, înscriind pentru 5-2, în minutul 89, prin Buzgău, certificând şi scorul final. Atunci juca împotriva Realului, acum Baia Mare abia mai există pe harta fotbalului românesc!…

# Mărturisirile regretatului Bălan
Unul din sportivii de legendă ai Minerului, regretatul Lucian Bălan, a relatat înainte de dispariţia sa, pentru presa locală, câteva amintiri despre FC. Practic, disputa contra Fiorentinei le-a dat aripi băimărenilor înainte de meciul cu Real Madrid. „A fost o mare surpriză pentru noi că am ajuns în finala Cupei României, în condiţiile în care ne aflam în liga a doua. Am pierdut finala, dar cum Dinamo a fost campioană, am participat în Cupa Cupelor. Tragerea la sorţi ne-a adus o mare bucurie, aceea de a juca împotriva unei echipe de legendă, cea mai titrată din Europa. Era şi bucuria de a-i aduce în Baia Mare. Îmi amintesc afluenţa de public, de aproximativ 25.000 spectatori, în condiţiile în care maximul arenei permitea până în 17.000. Erau oameni căţăraţi în copaci. Am evoluat fără probleme şi am sperat într-o victorie, atunci când Koller a fost aproape de gol în minutul 75, când, în urma unei lovituri libere, a ţintit bara. Returul a fost unul spectaculos, în condiţiile în care evoluam în faţa a 80.000 spectatori. Am reuşit să înscriem primii, în minutul 12, printr-un şut de la aproximativ 20 metri al lui Koller. Suporterii de pe Santiago Bernabeu au amuţit. Imediat, antrenorul lor de legendă, Di Stefano, a scos toţi jucătorii la încălzire. Cum aveam obiceiul de a juca fără a ne retrage, nu ne-am apărat la 0-1, iar ei ne-au înscris cinci goluri. A venit apoi golul lui Viorel Buzgău şi s-a terminat 5-2. De remarcat este faptul că Santillana, căpitanul lor, a spus la finalul meciului că a întâlnit foarte multe echipe puternice din Europa, dar niciuna nu a luptat atât de curajos. Ne-a felicitat pentru prestaţia de pe teren”, povestea, înainte de tragicul deces, Lucian Bălan.