„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 8 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 10 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 12 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 12 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 12 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 13 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 13 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 14 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 15 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 15 ore în urmă
”Trebuie să fiţi lumină şi pildă”, le-a spus Episcopul Iustin elevilor seminariști la deschiderea noului an școlar (GALERIE FOTO)
Luni, 9 septembrie, prima zi a noului an şcolar, Preasfinţitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului, a oficiat Sfânta Liturghie cu ocazia deschiderii noului an şcolar la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Baia Mare, care a avut loc la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime”. Din anul 2004, deschiderea noului an şcolar pentru elevii seminarişti din Baia Mare se face în Catedrala Episcopală „Sfânta Treime”, care a fost târnosită în anul 2003.
„Vă îndemn pe părinţii profesori şi pe voi, elevii seminarişti, să fiţi lumină în comunitate şi societate. Nu trebuie să faceţi ce fac toţi ceilalţi. Puteţi să vă bucuraţi de viaţă în limitele normalului şi firescului şi în limitele îngăduite de şcoala noastră teologică şi de o societate normală, dar trebuie să fiţi lumină şi pildă. Să fiţi fericiţi că aţi ales teologia, pentru că este şcoala de cultură generală cea mai serioasă. Rugăm pe Dumnezeu să vă ocrotească şi să vă dea răbdare ca să vă însuşiţi toate învăţăturile cele bune şi folositoare. Vă preţuim şi vă iubim că sunteţi comoara Bisericii şi a neamului. Mai ales Biserica îşi leagă multe speranţe de frăţiile voastre”, a spus Episcopul Iustin.


















