Prognoză meteo pentru Maramureș, sâmbătă 27 iunie 2026 - 6 minute în urmă
„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 10 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 12 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 14 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 14 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 14 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 15 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 15 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 16 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 17 ore în urmă
Tabăra de vară “Sfântul Sava Brancovici” de la Mănăstirea Moisei la ediție aniversară
Între 22 și 28 iulie, la Mănăstirea Moisei s-a desfășurat cea de-a X-a ediție a Taberei de vară “Sfântul Sava Brancovici”, aceasta fiind una dintre cele mai vechi tabere de vară organizată în Episcopia Maramureșului și Sătmarului. Pe parcursul întregii săptămâni, participanții au avut parte de numeroase activități interesante, precum: pictare de icoane pe sticlă, convorbiri duhovnicești, participarea la slujbele desfășurate la mănăstire și activarea la strană, primirea Sfintelor Taine ale Spovedaniei, Euharistiei și Maslului, jocuri în aer liber, învățarea și intonarea de pricesne, drumeții, foc de tabără, hand-made, vizionarea de filme educative și religioase.
„Pe parcursul celor 10 ani, în această tabără au participat peste 200 de copii – cu precădere din Protopopiatul Vișeu, dar și din alte zone ale Maramureșului și chiar din alte județe ale țări -, unii participând chiar la mai multe ediții. Tabără își propune să formeze caracterul religios al tinerilor, al celor care reprezintă viitorul Bisericii și al societății, prin intermediul unor situații concrete de viață care presupun conviețuirea alături de celălalt, întrajutorarea, respectarea și acceptarea semenului nostru, dar și prin dezvoltarea virtuților dragostei, a credinței, a răbdării și a bunătății. Am vrut ca ediția din acest an, una aniversară, să fie una mai deosebită. Pentru o săptămână, cu toții – obștea mănăstirii, profesorii, elevii, voluntarii participanți, dar și invitații speciali (dintre elevii care au participat în edițiile anterioare) – am trăit atât în prezent, cât și în trecut, căci, pe lângă activitățile din program care au fost dintre cele mai diverse, ne-am reamintit cu drag de fiecare ediție a taberei. De începutul timid și plin de emoții, de prieteniile care s-au legat, de ceea ce am învățat din această experiență și de impactul pe care l-a avut această activitate religioasă asupra caracterului și vieții fiecăruia dintre noi. Putem spune că a fost o ediție reușită, la care a participat un număr mai mare de copii decât de obicei, alături de invitații dragi sufletului nostru”, precizează diacon prof. Emilian-Ioan Moldovan (Mănăstirea Moisei) și prof. Raluca-Maria Moldovan (Clubul Copiilor Vișeu de Sus).
La rândul lor, participanții s-au arătat încântați de experiență.
- „Fiind prima mea tabără, la început mi-a fost puțin frică. Pe parcurs am descoperit că nu are de ce să îmi fie. Mi-am făcut prieteni noi, am învățat lucruri noi și am avut parte de activități de neuitat. Cu siguranță nu voi uita această tabără” (Daniel, clasa a V-a);
- „Ediția a X-a a taberei a fost cea mai uimitoare ediție dintre toate. Mi-am făcut mulți prieteni pe lângă cei pe care îi aveam. Abia aștept ediția următoare” (Roberta, clasa a V-a);
- „A fost super! A fost o săptămână frumoasă și sper că această tabără va continua și pe viitor. La fel ca anul trecut, plec de aici cu tristețe, dar și cu multă bucurie în suflet. Voluntarii sunt super, găzduirea de care am avut parte a fost grozavă și sper că voi mai participa și anul viitor” (Raluca, clasa a VII-a);
- „Nu o voi uita niciodată această tabără, de la care am rămas cu impresii și sentimente minunate, deoarece aici am învățat ce este bunătatea, credința, înțelegerea și iubirea” (Oana-Daniela, clasa a VII-a);
- „În această tabără de vară îmi găsesc liniștea deplină și fericirea absolută timp de o săptămână. Locul acesta, oamenii cu care m-am întâlnit și atmosfera din tabără fac ca totul să fie special și te fac să aștepți cu nerăbdare viitoarea ediție” (Paula, clasa a X-a).









