Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 5 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 5 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 5 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 7 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 7 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 8 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 8 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 9 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 9 ore în urmă
Slujire arhierească la Mănăstirea Săpânța–Noul Peri
Sâmbăta, 24 mai, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a slujit la Mănăstirea „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Săpânța–Noul Peri, Protopopiatul Sighet, cu prilejul împlinirii a 7 ani de la alegerea în demnitatea de Arhiereu Vicar al Episcopiei noastre.
Răspunsurile la strană au fost oferite de membrii Grupului psaltic „Sfinții Martiri Brâncoveni”.
Cu acest prilej, Preasfinția Sa a săvârșit o slujbă de pomenire pentru protosinghelul Nicolae Tat, cel care a fost duhovnic al mănăstirii maramureșene.
După slujirea de la Mănăstirea Săpânța–Noul Peri, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a vizitat biserica parohială din localitatea Săpânța, unde, împreună cu părintele paroh Iustin Luțai, s-au discutat anumite aspecte de ordin edilitar-gospodăresc.
Foto: Tudor Ciocotișan

















