Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 34 minute în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 1 oră în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 2 ore în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 2 ore în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 5 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 6 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 6 ore în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 7 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 7 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 16 ore în urmă
Sfânta Taină a Maslului a fost săvârșită de un sobor de preoți în incinta Spialului din Sighet
Sâmbătă, 20 aprilie 2024, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, în sobor de preoți a fost săvârșită Sfânta Taină a Maslului, în biserica „Sfântul Luca” din incinta Spitalului Municipal din Sighetu Marmației.
Astfel, a fost pus în aplicare Proiectul eparhial „Sfântul Maslu, Taina vieții”, proiect care prevede , ca în cele patru posturi din cuprinsul anului liturgic, într-una din zile să se slujească Sfânta Taină a Maslului.
Din sobor au făcut parte: Pr. Pop Vasile Aurel – Protopop al Sighetului, Pr. Gheorghe Ulici – Secretar al Protopopiatului Sighet; 3. Protos. Cleopa Sarca – starețul Mănăstirii Portărița, Protos. Pitforodeschi Ioan – Mănăstirea Moișeni, Pr. Godenca Ioan – Parohia Sighet Câmpu Negru, Pr. Codrea Ștefan – Parohia Sighet V, Pr. Daniel Holovsciuc – pensionar și Pr. Ierima Mihai –preot slujitor al bisericii din incinta spitalului.
La slujbă au participat bolnavi internați în spital și credincioși din municipiu, credincioși care frecventează și această biserică. După otpust protopopul a rostit un cuvânt de învățătură. Preoții participanți, însoțiți de cadre ale spitalului au miruit bolnavii internați în saloane.
A fost un început bun, folositor bolnavilor încercați de suferințe, cât și ostenitorilor din această instituție chemată în slujirea aproapelui care se află în suferință. Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Text: Pr. Vasile Aurel Pop, protopopul Sighetului














