Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 2 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 4 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 9 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 9 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 10 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 10 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 11 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 12 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 13 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 13 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a participat la solemnitățile organizate cu prilejul Centenarului Patriarhiei Române
Biserica Ortodoxă Română a sărbătorit ieri, 4 februarie, împlinirea a 100 de ani de la ridicarea la rangul de Patriarhie. Acest moment istoric a fost marcat la Catedrala Patriarhală din București, unde Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu 48 de ierarhi membri ai Sfântului Sinod. La final, a avut loc proclamarea generală a canonizării celor 16 sfinți părinți duhovnici și mărturisitori ortodocși români din secolul al 20‑lea aprobată de Sfântul Sinod în ședința de lucru din 11‑12 iulie 2024.
Data de 4 februarie 1925 reprezintă pentru Biserica Ortodoxă Română, prin ridicarea sa la rangul de Patriarhie, recunoașterea demnității câștigate prin secole de mărturisire jertfelnică a dreptei credințe ortodoxe de către ierarhii, preoții și credincioșii români. Aniversarea primului centenar al Patriarhiei Române căruia îi este dedicat întregul an 2025 a fost marcată în mod solemn la Catedrala Patriarhală prin săvârșirea Sfintei Liturghii de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, împreună cu 48 de ierarhi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
După rugăciunea Amvonului, înainte de otpustul Sfintei Liturghii, a avut loc proclamarea generală a canonizării celor 16 noi sfinți români, părinți duhovnici și mărturisitori din secolul al 20‑lea: Sfântul Cuvios Mărturisitor Sofian de la Antim (16 septembrie), Sfântul Preot Mărturisitor Dumitru Stăniloae (4 octombrie), Sfântul Preot Mucenic Constantin Sârbu (23 octombrie); Sfântul Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop (28 noiembrie); Sfântul Preot Mărturisitor Ilie Lăcătușu (22 iulie), Sfinții Cuvioși Paisie și Cleopa de la Sihăstria (2 decembrie), Sfântul Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț (6 iulie), Sfântul Cuvios Serafim cel Răbdător de la Sâmbăta de Sus (20 decembrie), Sfântul Preot Mucenic Liviu Galaction de la Cluj (8 martie); Sfântul Cuvios Mucenic Gherasim de la Tismana (26 decembrie); Sfântul Cuvios Mucenic Visarion de la Lainici (10 noiembrie), Sfântul Cuvios Calistrat de la Timișeni și Vasiova (10 mai); Sfântul Preot Mucenic Ilarion Felea (18 septembrie), Sfântul Cuvios Iraclie din Basarabia (3 august) și Sfântul Preot Mucenic Alexandru din Basarabia (8 august).
Tomosul sinodal al proclamării generale a celor 16 sfinți părinți mărturisitori și duhovnici români a fost citit de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop‑vicar patriarhal, secretarul Sfântului Sinod.
În continuare, icoanele celor 16 sfinți au fost purtate de clerici ostenitori ai Administrației Patriarhale şi Administrației eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureștilor şi prezentate în Catedrala Patriarhală, în timp ce membrii Grupului psaltic „Tronos”, conduși de arhidiacon Mihail Bucă, au interpretat troparele lor, alcătuite ca parte a procesului de canonizare.
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a rostit apoi cuvântul intitulat „Centenarul Patriarhiei Române – timp de recunoştinţă adusă lui Dumnezeu şi binefăcătorilor, prilej solemn de cinstire a sfinților recent canonizați”.
Evenimentele liturgice și aniversare au continuat în Catedrala Patriarhală, după proclamarea generală a canonizării celor 16 sfinți duhovnici și mărturisitori din secolul al XX‑lea, cu slujba de Te Deum pentru Centenarul Patriarhiei Române și pentru începutul lucrărilor Sfântului Sinod și ale Adunării Naționale Bisericești.
Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul ortodox român al Europei Occidentale și Meridionale în prezența membrilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a membrilor Adunării Naționale Bisericești, a ostenitorilor din Administrația Patriarhală și de la Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Bucureștilor, și a credincioșilor prezenți la acest moment istoric.
La aceste solemnități a participat și Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, informează Ziarul Lumina / Pr. Adrian Dobreanu.
Foto: Arhid. Vasile Pop – consilier eparhial pentru protocol / Arhid. Gherasim Nap
















