Ploaie de goluri în Liga 5. Într-un meci s-a marcat de 18 ori - 5 ore în urmă
Sorana Cîrstea, show total la Roma! Reușita româncei a făcut înconjurul lumii - 6 ore în urmă
Proiect pentru îmbunătățirea supravegherii și intervenției în ariile naturale protejate din Maramureș - 6 ore în urmă
Mica artistă Sofia Dragoș a lansat cântecul „Nu știu inima cum poate” chiar de ziua sa - 7 ore în urmă
Ziua Familiei va fi marcată și în acest an la Lacul Nistru - 8 ore în urmă
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” vă invită la „Danț la șură de Rusalii” - 8 ore în urmă
Caravana de Sănătate: sprijin medical pentru comunitățile vulnerabile din Baia Mare - 9 ore în urmă
O radiografie în cifre despre finala Cupei României dintre cele două „U”, Cluj și Craiova - 9 ore în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare au descoperit farmecul spectacolelor de operă clasică, la Opera Națională Română din Cluj - 9 ore în urmă
Ora pară la Planetariu, cu SATELIX - 10 ore în urmă
PS Iustin: „Chiar dacă avem această întâmplare nefericită și boală molipsitoare, care ne-a ținut despărțiți unii de alții, am fost în același duh și în aceeași putere și credință mărturisitoare” (GALERIE FOTO)
Sâmbătă noaptea, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a oficiat, la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, în continuarea Slujbei Învierii Domnului, Sfânta Liturghie solemnă din ziua de Paști, în fruntea unui sobor alcătuit din preoții și diaconii Catedralei. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de arhidiaconii, diaconii și teologii de la strana Catedralei.
Sfânta Liturghie s-a desfășurat în absența credincioșilor și cu respectarea restricțiilor impuse de reglementările în vigoare pentru oprirea răspândirii noului coronavirus.
„Mulțumim Bunului Dumnezeu că ne-a învrednicit să trăim încă o sfântă și mare noapte de Înviere, sănătoși și cu pace în țară. Chiar dacă avem această întâmplare nefericită și boală molipsitoare, care ne-a ținut despărțiți pe unii de alții, am fost în același duh și în aceeași putere și credință mărturisitoare. Să nu uităm niciodată ce s-a petrecut în anul 2020. Că am fost despărțiți unii de alții. Când Dumnezeu va rândui să fim din nou împreună și când vom auzi glasul clopotului și cuvântul părintelui care ne va chema să fim împreună în Liturghie, să nu zăbovim, ci să ne grăbim să fim împreună. Să ne găsească mântuirea și ziua cea mare a întâlnirii cu Hristos în Liturghie și în dreaptă credință, în dreaptă mărturisire și în dreaptă viețuire”, a spus, printre altele, PS Iustin.


















