Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Făurești - 1 secundă în urmă
Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 7 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 8 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 8 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 8 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 8 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 9 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 10 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 10 ore în urmă
Medic spaniol convertit la ortodoxie după ce a citit „Jurnalul Fericirii” de Nicolae Steinhardt
Sâmbătă, 1 iulie, cu începere de la ora 12:00, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Slujba intrării în sânul Bisericii Ortodoxe Române a medicului spaniol Montiano Jorge Emilio.
Convertirea la Ortodoxie a fost inspirată de citirea „Jurnalului Fericirii” de Nicolae Steinhardt în limba spaniolă în urmă cu trei ani.
„După ce a citit „Jurnalul Fericirii”, medicul a găsit în el bucuria de a fi creștin și de a trăi credința creștină în lumină, bucurie, libertate și har. A dorit să vadă locul unde s-a călugărit, a trăit și s-a nevoit Părintele Nicolae Delarohia, să vadă chilia și să se reculeagă la mormântul părintelui.
PS Părinte Episcop Iustin, după ce au fost îndeplinite cerințele canonice care sunt necesare într-o astfel de alegere, a oficiat toată rânduiala trecerii la Ortodoxie, Botezul Bisericii Catolice fiind recunoscut de Biserica Ortodoxă pentru că este săvârșit în numele Sfintei Treimi; rânduiala prevede Mărturisirea de credință Ortodoxă și administrarea Tainei Mirungerii.
După oficierea de către PS Episcop Iustin, în prezența unui grup restrâns de părinți ai mănăstirii, a acestui moment sacru de mare și intensă trăire, având în vedere că a fost săvârșit în Paraclisul „Izvorul Tămăduirii” din Casa cu Paraclis, în care, în anul 1980, Părintele Serafim Man l-a tuns în monahism pe Nicolae Steinhardt, în 16 august 1980, Preasfințitul Părinte Iustin fiind seminarist în anul III și participând ca frate de mănăstire la acel moment tainic făcut fără știrea și aprobarea autorităților comuniste, a fost vizitată chilia N. Steinhardt, mormântul IPS Iustinian, al cărui curaj de al primi pe N. Steinhardt la Rohia a fost admirat de medicul spaniol și au fost aprinse lumânări la mormântul Părintelui Nicolae.
Având în vedere distanța dintre Spania și România, felul minunat în care medicul Montiano Jorge Emilio l-a descoperit pe N. Steinhardt citind „Jurnalul Fericirii” și călătoria pe care a făcut-o spre a intra în BOR în chiar locul unde a viețuit și își doarme somnul de veci marele mărturisitor al lui Hristos mult pătimitor în temnițele comuniste, considerăm că este o minune săvârșită de Părintele Nicolae la peste trei decenii de la mutarea la Domnul!
Prin „Jurnalul Fericirii”, care astăzi este tradus în 8 limbi de circulație internațională, Monahul de la Rohia va converti personalități culturale, persoane și tineri care vor fi în căutarea unei căi spre Hristos, găsind soluția convertirii lui N. Steinhardt ca una a deplinei libertăți ce aduce bucurie, împlinire, pace și mântuire! Amin!” – se precizează pe pagina Episcopiei.
Foto: Ipod. Vasile Pop


















