Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 2 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 4 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 9 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 9 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 10 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 10 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 11 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 12 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 13 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 13 ore în urmă
La Catedrala Patriarhală: Ultimul Parastas pentru cei 16 sfinți români canonizați
Luni seara, 3 februarie, la Catedrala Patriarhală din București a fost săvârșită, după slujba Vecerniei, ultima pomenire pentru cei 16 sfinți români a căror canonizare va fi proclamată în mod solemn la finalul Sfintei Liturghii săvârșite în ziua de 4 februarie, când Biserica Ortodoxă Română va aniversa o sută de ani de la ridicarea sa la rangul de Patriarhie.
Slujba Parastasului a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, în prezența unui mare număr de clerici și credincioși, printre care s-au aflat Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, alți ierarhi membri ai Sfântului Sinod, ostenitori ai Administrației Patriarhale și ai Administrației eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureștilor, precum și membri ai Adunării Naționale Bisericești.
Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a oficiat, la ceas de seară, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, ultima slujbă de pomenire a celor 16 părinți duhovnici și mărturisitori români din secolul al 20-lea a căror trecere în rândul sfinților a fost hotărâtă în ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din zilele de 11 și 12 iulie 2024:
- arhimandritul Sofian Boghiu;
- preotul Dumitru Stăniloae;
- preotul Constantin Sârbu;
- protosinghelul Arsenie Boca;
- preotul Ilie Lăcătușu;
- ieroschimonahul Paisie Olaru;
- arhimandritul Cleopa Ilie;
- arhimandritul Dometie Manolache;
- arhimandritul Serafim Popescu;
- preotul Liviu Galaction Munteanu;
- arhimandritul Gherasim Iscu;
- arhimandritul Visarion Toia;
- protosinghelul Calistrat Bobu;
- preotul Ilarion Felea;
- protosinghelul Iraclie Flocea;
- preotul Alexandru Baltaga.
De asemenea, azi, 4 februarie, Biserica Ortodoxă Română va sărbători o sută de ani de la ridicarea sa la rangul de Patriarhie.
În toate lăcașurile de cult din cadrul Bisericii Ortodoxe Române se va săvârși slujba de Tedeumului pentru Centenarul Patriarhiei Române, la începutul căreia vor fi trase clopotele timp de un minut.
















