Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 2 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 3 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 4 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 5 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 6 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 6 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 6 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 7 ore în urmă
ÎPS Andrei și PS Timotei Sătmăreanul au luat parte la hramul Mănăstirii Oarța de Sus (FOTO)
Vineri, 22 iulie, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a liturghisit împreună cu Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, la Mănăstirea Oarța de Sus, cu ocazia hramului lăcașului monahal.
Mănăstirea Oarța de Sus din Protopopiatul Chioar are hramul Sfânta Mironosiță Maria Magdalena, cea întocmai cu Apostolii, fiind localizată în localitatea cu aceeași nume, care este și satul natal al Înaltpreasfinției Sale.
Sfânta Liturghie a fost săvârșită la Altarul de vară din incinta mănăstirii, în prezența credincioșilor și oficialităților care au dorit să participe la acest eveniment.
Din soborul părinților slujitori au făcut parte Pr. Florian Mocan, protopopul Careiului, Pr. Ioan Buftea, protopopul Dejului, Pr. Nicolae Petruș, proin-protopop al Chioarului, Arhid. Claudiu Grama, consilier eparhial pe probleme de misiune și protocol, Arhid. Dumitru Botiș, inspector social eparhial, Arhid. Gherasim Nap, Diac. Ioan Onuț Păcurar, referent secretariat, alături de alți preoți invitați.
Scurt istoric:
Mănăstirea „Sfânta Maria Magdalena” de la Oarța de Sus a fost înființată în anul 2012. Obștea monahală este formată din viețuitori veniți de la Mănăstirea „Sfânta Maria Skobțova” din Alba Iulia. Ideea de a construi în zonă o mănăstire a aparținut Înaltpreasfințitului Părinte Andrei. Localitatea este atestată documentar în anul 1391, iar prima mențiune a unei biserici în zonă este din 1723, informează Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil Comunicații Media-Online.


















