Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 5 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 5 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 5 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 7 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 8 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 8 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 9 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 9 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 9 ore în urmă
De Praznicul Nașterii Maicii Domnului: A fost hram la Mănăstirea Chiuzbaia (FOTO)
Miercuri, 8 septembrie, de Praznicul Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Chiuzbaia, Protopopiatul Baia Mare, cu prilejul hramului așezământului monahal.
Din soborul părinților slujitori au făcut parte Protos. Varlaam Coroian, starețul Mănăstirii Chiuzbaia, Pr. Viorel Vasile Tarța din Parohia Rus, Pr. Claudiu Ioan Băban, parohul bisericii „Sfântul Mina” din Baia Mare, Arhid. Dumitru Botiș, inspector social eparhial, Arhid. Gherasim Nap, Diac. Radu Ioan Anton de la Catedrala istorică „Adormirea Maicii Domnului” din Baia Mare alături de alți preoți slujitori din parohiile învecinate.
Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohiei din Șișești.
La final, părintele stareț a mulțumit ierarhului pentru prezență și slujire, și, în semn de mulțumire și recunoștință, a dăruit Preasfinției Sale o icoană cu chipul Maicii Domnului și un coș cu flori, informează Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil Comunicații Media-online.


















