Biblioteca Orășenească Tăuții-Măgherăuș, pas important în digitalizare prin proiectul MaraHUB - 1 oră în urmă
Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare - 2 ore în urmă
Centrul Cultural Borșa va găzdui un eveniment special care îmbină arta vizuală și muzica - 2 ore în urmă
Un artist francez aduce în prim-plan frumusețea satului maramureșean, într-o expoziție de fotografie vernisată la Muzeul Satului Baia Mare - 2 ore în urmă
Alertă alimentară! Produs retras din magazinele Lidl și Kaufland - 3 ore în urmă
Lucacistul Adrian Dumitru, medalie de aur din partea Societății Române de Fizică - 3 ore în urmă
Vești bune pentru Maramureș și sistemul educațional - 4 ore în urmă
Aventură cu tiroliană și obstacole pentru copii la Muzeul Satului Baia Mare - 4 ore în urmă
Prof. univ. dr. Corin Braga a fost ales membru corespondent al Academiei Române - 5 ore în urmă
Concurs de angajare la Direcția de Asistență Socială Baia Mare - 6 ore în urmă
Conferință preoțească și binecuvântarea noului sediu al Protopopiatului Carei (FOTO)
Marți, 2 noiembrie, preoții din Protopopiatul Carei s-au întâlnit, la biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din municipiu, în conferința preoțească de toamnă.
Conferința a început cu un Te-Deum, oficiat de Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-Vicar, din încredințarea Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, și Pr. Florian Mocan, protoiereul Careiului, pentru ca Dumnezeu să-și reverse asupra preoților din protopopiat binecuvântarea Sa și ca lucrările conferinței să se desfășoare în bună rânduială.
După Te-Deum Preasfințitul Părinte Episcop Iustin a oferit Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” pentru clerici, scoasă cu ocazia centenarului nașterii marelui ierarh, proin-protopopului Marian Crainic, care a început lucrările la noul sediu al Protoieriei, precum și Pr. Florian Mocan, protopopul Careiului în exercițiu, care a desăvârșit lucrarea începută de predecesorul său.
În cadrul conferinței, printre altele, s-a adus omagiu Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Justinian.
Întrunirea preoților a continuat cu binecuvântarea noului sediu al protopopiatului, situat în apropierea bisericii, o clădire frumoasă și modernă, cu etaj, spațioasă, cu sală de ședințe, în care să se poată desfășura în condiții optime activitatea administrativă a unei instituții de acest fel, informează Andrei Fărcaș, redactor la revista „Graiul Bisericii Noastre”.


















