Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 1 oră în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 3 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 8 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 8 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 9 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 10 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 11 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 12 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 12 ore în urmă
Buna Vestire – bătrânii satului o numesc cu drag Blagoveștenie
Buna Vestire este sărbătorită în fiecare an pe 25 martie. Aceasta marchează momentul în care Arhanghelul Gavriil îi vestește Fecioarei Maria că va naște pe Iisus Hristos: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei (Luca 1:28). Este una dintre cele mai vechi și mai importante sărbători creștine, fiind prăznuită atât de Biserica Ortodoxă, cât și de cea Catolică.
În Maramureș, sărbătoarea Bunei Vestiri (numită popular și Blagoveștenia) este înconjurată de o serie de credințe și tradiții cu rădăcini adânci în cultura populară. Se spune că în această zi:
– Se dezleagă glasul păsărilor. Cine ascultă păsările în dimineața de Blagoveștenie, va avea un an cu spor și veselie. În credința populară, Blagoveștenia este ziua în care păsările își încep cu adevărat cântul, iar rândunelele se întorc din țările calde. Unii o numesc și Ziua Cucului. O vorbă din bătrâni spune că „păsările își învață puii să cânte” după această zi.
– Nu ai voie să te cerți. Cine se ceartă azi, amar îi va fi anul. Se crede că cine se ceartă în această zi va avea un an plin de neînțelegeri și supărări.
– Se alungă șerpii și duhurile rele. Oamenii fac zgomot cu tălăngi, lovesc pământul cu topoare sau aprind focuri pe dealuri pentru a izgoni șerpii și spiritele rele. În unele sate, se crede că primul șarpe văzut în această zi prevestește cum va fi anul: dacă fuge repede, va fi un an bun; dacă stă nemișcat, anul va fi greu.
– Este bine să mănânci pește. De Buna Vestire, chiar dacă suntem în Postul Mare, este dezlegare la pește. Tradiția spune că cine mănâncă pește de Buna Vestire va fi sănătos și sprinten tot anul. Unii cred că așa „se strecoară” ușor prin viață, precum peștele prin apă.
– Nu e bine să dormi mult. Cine doarme în ziua de Blagoveștenie va fi somnoros tot anul și nu va avea spor în muncă.
– Buna Vestire și vremea. Dacă în această zi este vreme frumoasă și însorită, se spune că anul va fi îmbelșugat. Dacă plouă, urmează vremuri grele și recolte slabe.
Aceste credințe și obiceiuri reflectă legătura strânsă dintre ritmurile naturii și viața oamenilor din Maramureș, precum și influența Bunei Vestiri asupra ciclului agrar și al muncilor de primăvară.
Fie ca Lumina Bunei Vestiri să vă umple sufletul de pace, credință și bucurie! Să primiți vestea cea bună cu inimă deschisă, iar harul Domnului să vă călăuzească pașii spre binecuvântare și împlinire!
Vasile Petrovan















