Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 6 ore în urmă
Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 9 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 9 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 10 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 11 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 11 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 11 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 12 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Parohia Făurești - 12 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 15 ore în urmă
Muzeul Tarnița din Băița își deschide porțile
În localitatea Băița (oraș Tăuții Măgherăuș), lângă Galeria Tarnița, s-a amenajat un muzeu al mineritului, pentru a păstra vie amintirea acestei meserii.
Acesta se va inaugura vineri, 9 mai, de la ora 11.00. Sunteți invitați și dumneavoastră să participați!
„Cu bucurie, vă invităm la deschiderea Muzeului Țarnița, Băița din Tăuții-Măgherăuș – un loc al oamenilor de seamă, al amintirilor și al poveștilor scoase la lumină din adâncul pământului.
Născut din dorința de a păstra vie istoria mineritului din orașul nostru, de a onora totodată munca și curajul celor care au scris această istorie, muzeul va fi inaugurat în data de 9 mai ora 11:00.
Vă invităm pe toți cei care ați trăit, ați muncit sau purtați în suflet amintiri despre vremurile în care mineritul a reprezentat un pilon esențial în viața economică și socială a Maramureșului și României, să fim împreună martorii scrierii unei noi file de istorie .
Veniți să descoperiți, să povestiți, să vă regăsiți. Vă așteptăm cu drag!”, transmite primarul Dumitru Marinescu.
















