Deratizare cu magazinul plin. Serios? - 7 minute în urmă
20 februarie 1954, s-a născut Grigore Leșe - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 20 februarie 2026 - 2 ore în urmă
ISU Maramureș a avut anul trecut o medie de 29 de intervenții pe zi - 12 ore în urmă
Elevii de la Liceul Tehnologic de Transporturi Auto Baia Sprie, rezultate promițătoare la etapa națională a Concursului Internațional „Young Car Mechanic” - 12 ore în urmă
În Târgu Lăpuș va avea loc a V-a ediție a concertului de pricesne „Lumină pentru suflet de creștin” - 12 ore în urmă
CS Minaur, amical cu Unirea Dej înainte de primul meci oficial din acest an - 12 ore în urmă
Nicușor Dan și Donald Trump, dialog la Washington în cadrul Consiliului pentru Pace - 13 ore în urmă
Cultură și tradiție la Centrul Rivulus Pueris din Baia Mare: elevi și profesori de pe ambele maluri ale Prutului au susținut manifestări cultural-artistice - 14 ore în urmă
Doi răniți după ce o mașină s-a lovit de un gard - 14 ore în urmă
Iarna pune stăpânire pe Maramureș cu ninsori, lapoviță și vânt puternic în următoarele zile
Vremea se strică serios în următoarele zile, iar iarna își intră pe deplin în drepturi în mare parte din țară. Meteorologii avertizează că ninsorile, lapovița și ploile se vor extinde rapid, iar în unele zone vor apărea probleme din cauza zăpezii, vântului puternic și poleiului. Maramureșul se află printre regiunile cel mai des afectate de acest episod de vreme severă.
În Maramureș, vremea va deveni tipic de iarnă. La început vor fi ninsori și lapoviță, mai ales în zonele joase și deluroase, iar pe măsură ce temperaturile scad, ninsoarea va deveni dominantă. Se estimează depunerea unui strat de zăpadă de aproximativ 15 centimetri, suficient cât să creeze condiții dificile pe drumuri, mai ales dimineața și seara.
În zonele de munte din județ, zăpada va fi mai consistentă, iar vântul va sufla cu putere, viscolind ninsoarea și reducând vizibilitatea. Șoferii care traversează pasurile montane sau drumurile spre zonele înalte trebuie să fie foarte atenți.

Cod galben și portocaliu în mai multe regiuni
Până luni dimineață este în vigoare un cod galben de ninsori în mai multe județe din centrul și vestul țării. În aceste zone, inclusiv în nordul Transilvaniei și Maramureș, se vor aduna cantități importante de apă și zăpadă, iar stratul depus poate ajunge la 10–20 cm în zonele joase și chiar peste 25 cm la munte.
În paralel, pentru zonele montane din județele Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Hunedoara este activ cod portocaliu, unde ninsorile vor fi abundente, vântul va bate foarte tare, cu rafale ce pot depăși 80–90 km/h, iar viscolul va face deplasarea extrem de dificilă.
Polei, ghețuș și vânt puternic
Un alt pericol important este poleiul. În Maramureș, dar și în Transilvania și Moldova, precipitațiile mixte pot duce la formarea ghețușului pe șosele și trotuare. Vântul va avea intensificări mai ales la munte, unde poate viscoli zăpada și poate produce troiene.
Vremea rea se prelungește
Meteorologii anunță că acest episod de vreme instabilă nu va fi de scurtă durată. Până spre finalul săptămânii viitoare, precipitațiile vor continua în toate regiunile, iar local se vor acumula cantități însemnate de apă și zăpadă. Practic, iarna se instalează ferm, mai ales în nordul țării.
Recomandări pentru maramureșeni
Autoritățile recomandă prudență maximă:
evitați deplasările lungi pe timp de viscol;
echipați mașinile corespunzător pentru iarnă;
fiți atenți la polei, mai ales dimineața;
în zonele de munte, riscul de izolare temporară crește.
Maramureșul intră într-o perioadă autentică de iarnă, cu zăpadă, frig și peisaje frumoase, dar și cu riscuri specifice sezonului. Informați-vă din surse oficiale și adaptați-vă planurile la condițiile meteo.
Vasile Petrovan








