Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 2 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 5 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 6 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 6 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 7 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 7 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 7 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 8 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 8 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 8 ore în urmă
Liceul Teoretic „Emil Racoviță” din Baia Mare a obținut calificativul „EXCELENT” în calitate de Eco-Școală
Liceul Teoretic „Emil Racoviță” din Baia Mare, implicat în Programul Mondial „Eco-Schools”, a primit calificativul „EXCELENT” în vederea certificării acestuia ca Eco-Școală, în urma evaluării efectuate de reprezentanții Centrului Carpato Danubiano de Geoecologie București, Inspectoratului Școlar Județean Maramureș și Direcției Județene de Mediu.
Această distincție este rezultatul implicării constante din partea întregului colectiv școlar în promovarea inițiativelor verzi și a sustenabilității, respectiv în cadrul acțiunilor de protejare a mediului înconjurător și dezvoltare durabilă.
„Totodată, am reușit să menținem prestigioasa distincție internațională <<Steagul Verde>>, simbol al eforturilor susținute ale elevilor, profesorilor și partenerilor noștri în desfășurarea activităților ecologice și educative.
Felicitări întregii echipe pentru dedicare, responsabilitate și spirit civic! Împreună demonstrăm că educația și grija pentru mediu merg mână în mână.”, transmite conducerea liceului.
Larisa Viragh















