„Iisus, bine ai venit!”: Diana Topan a lansat videoclipul unei colinde deosebite - 12 minute în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința și statornicia aduc vindecare – meditație la Duminica a 27-a după Rusalii - 44 minute în urmă
Târgu Lăpuș găzduiește ediția a VIII-a a competiției „December Run” - 54 minute în urmă
SUA redefinește relația cu Europa - 54 minute în urmă
A fost hramul Parohiei „Sfântul Nicolae” din Baia Mare - 1 oră în urmă
Maramureșeanca Alisia Boiciuc, în elita handbalului mondial - 3 ore în urmă
Vacek – proză de Marian Ilea (XXI) - 6 ore în urmă
„De Moș Nicolae”: Glasuri curate de copii au umplut Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Dominic Fritz și „bugetul curcubeu” - 8 ore în urmă
Sorana Cîrstea se retrage din tenis - 8 ore în urmă
Stagiul de pregătire practică a elevilor Liceului Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus
În perioada 21-25 octombrie, elevii de la clasele cu profil servicii, specializarea științe economice, din cadrul Liceului Teoretic „Bogdan-Vodă” Vișeu de Sus au efectuat orele de pregătire practică. Au fost însoțiți de profesoara de limba și literatura română, Monica Grad. Practica s-a desfășurat la instituții publice și private, primărie, magazine, centre comerciale. Managerii și personalul instituțiilor i-au inițiat pe elevi, pe înțelesul lor, în tainele noțiunilor de achiziții, conturi sau operațiuni economice.
Cele 5 zile de pregătire practică le-a îmbogățit elevilor cunoștințele și competențele referitoare la utilizarea softurilor contabile. Această experiență i-a ajutat să se edifice pe viitor, care ramură economică li se potrivește mai bine, fie că e vorba de contabilitate, analiză financiară sau management.
Lăcrimioara ZOTA
















