Maramureșenii au dat culoare celei de-a III-a ediții a evenimentului „România 1000” - 1 oră în urmă
Victorie la 20 de goluri diferență a „tricolorelor” în al doilea meci din grupele principale ale Campionatului Mondial - 2 ore în urmă
Se împlinesc opt ani de la plecarea la Domnul a Regelui Mihai I - 3 ore în urmă
Moșul a ajuns, încărcat de daruri, și la Sighet - 4 ore în urmă
A treia înfrângere consecutivă pentru CS Minaur, care a coborât pe locul 3 - 5 ore în urmă
Bărbat prins cu alcool cât pentru trei petreceri, acum în arest - 5 ore în urmă
Povestea completă a unui eșec - 5 ore în urmă
Controale pentru combaterea ilegalităților în transportul de mărfuri cu risc fiscal ridicat - 6 ore în urmă
Ziua Națională a României și 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța- dublă sărbătoare celebrată la Marsilia - 7 ore în urmă
Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 8 ore în urmă
Prima vizită a „Cutiei” în acest an școlar este la Colegiul Economic
Asociația Elevilor din Maramureș (AEM) a lansat anul trecut școlar operațiunea “Cutia” – o sesiune de consultare publică, având la bază sloganul “Educația nu este un joc de noroc!”. Acțiunea presupune ca în liceele maramureșene să fie plasată, pe rând, o urnă în care elevii pot introduce bilete cu întrebările pe care le au în legătură cu drepturile și obligațiile lor.
În acest an școlar, prima oprire a “Cutiei” este la Colegiul Economic “Nicoale Titulescu” din Baia Mare, în perioada 25 – 27 septembrie. Reprezentanții AEM vor ajunge în 2 octombrie în sala festivă a liceului pentru a oferi răspunsuri elevilor. „După colectarea întrebărilor vom alege cele mai bune trei flyere, elevii norocoși câștigând câte o carte. Cei care se vor afla în posesia flyerelor câștigătoare vor avea timp să ne contacteze pe pagina de facebook până luni, 30 septembrie, trimițând o poză cu flyerul. Biletele cu un conținut neadecvat și cele care nu vor fi revendicate până luni vor fi anulate”, precizează reprezentanții AEM.















