Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 1 oră în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 3 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 7 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 8 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 8 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 10 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 11 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 12 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 12 ore în urmă
Medalie de aur pentru un elev de la Colegiul „Dragoș Vodă” din Sighet la Olimpiada Națioanlă de Fizică
În perioada 21-26 aprilie, la Brașov s-a desfășurat faza națională a Olimpiadei de Fizică.
Printre elevii din județul Maramureș calificați la faza națională s-a regăsit și Covrig Raul Alexandru de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației. Acesta a obținut Medalia de aur, Mențiune M.E. și calificare în lotul lărgit al României la fizică-juniori.
Elevul din clasa a IX-a A este ccoordonat atât la clasă, cât și la grupa de excelență de prof. Marian Herbil.
Felicitări și mult succes în continuare!
L.C.H.
Citește și















