„Bucuria zăpezii”: Concursul de săniuș de la Ciolt și-a desemnat câștigătorii - 28 minute în urmă
Trump face un pas surprinzător invitând România în noul Consiliu pentru Pace - 52 minute în urmă
Turneul de pricesne al Paulei Hriscu va trece și prin Baia Mare - 2 ore în urmă
Fenomenul mamelor minore: În Maramureș, peste 100 de cazuri pe an - 2 ore în urmă
Vrei să lucrezi în domeniul medical? Crucea Roșie Maramureș te ajută să faci primul pas - 2 ore în urmă
Copiii și părinții din Giulești, invitați diseară la săniuș - 2 ore în urmă
Iarnă ca pe vremuri: -20°C la Târgu Lăpuș - 3 ore în urmă
Un asteroid va purta numele lui Sorin Hotea, profesor de informatică din Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
DACIA câștigă raliul Dakar 2026 - 7 ore în urmă
„Viziuni la cotitură” – expoziția artistului Botond Részegh va fi vernisată la Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare” - 7 ore în urmă
Fenomenul mamelor minore: În Maramureș, peste 100 de cazuri pe an
Cooperarea interinstituțională și adoptarea unor măsuri concrete, adaptate realităților locale, au fost principalele teme ale ședinței Grupului de lucru pentru gestionarea fenomenului mamelor minore, desfășurate pe 16 ianuarie, la sediul Instituției Prefectului – Județul Maramureș.
Întâlnirea a fost condusă de subprefectul Enikő Krizsanovszki, care a subliniat importanța consolidării colaborării dintre instituții și implementarea unor soluții eficiente, cu impact real la nivel județean.
Principalele subiecte abordate au fost:
prezentarea acțiunilor planificate pentru următoarele 30 de zile, în conformitate cu Planul de acțiuni pentru gestionarea fenomenului mamelor minore;
analiza situației actuale, pe baza datelor furnizate de instituțiile membre ale grupului;
identificarea provocărilor majore la nivel județean;
stabilirea măsurilor și responsabilităților instituționale ce urmează a fi implementate în luna martie 2026.
Potrivit datelor centralizate de Casa de Asigurări de Sănătate Maramureș, în 2024 au fost înregistrate 136 de mame minore, iar în perioada 1 ianuarie – 7 decembrie 2025 – 112 mame minore.
Instituția Prefectului – Județul Maramureș își reafirmă angajamentul de a coordona și susține demersurile instituționale menite să prevină acest fenomen, să protejeze drepturile mamelor minore și să le sprijine prin politici publice coerente și măsuri eficiente.
Foto arhivă















