Trei urși semnalați pe Valea Usturoiului din Baia Mare. A fost emis mesaj RO-ALERT - 8 ore în urmă
Tradiția merge mai departe: În Sălnița s-a organizat ediția a III-a a evenimentului „Clacă de coasă” - 10 ore în urmă
PS Părinte Iustin s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Bicaz - 10 ore în urmă
Trei tineri interpreți vor reprezenta Maramureșul la Festivalul Național Concurs „Din Comoara Satului” - 14 ore în urmă
Să o susținem pe Ioana Cucu! Fetița din Rohia este în semifinala castingului pentru filmul „Olguța” - 16 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Ieudișor - 16 ore în urmă
Urs semnalat pe Valea Usturoiului din Baia Mare - 17 ore în urmă
Paul Ciuci, vocea inconfundabilă a trupei Compact, împlinește astăzi 70 de ani - în urmă
Pilotul român Adrian Rus și-a pierdut viața într-un accident tragic pe circuitul de la Brno - în urmă
„Nunta de Aur”: Cuplurile din Tăuții-Măgherăuș care împlinesc 50 de ani de căsnicie vor fi sărbătorite - în urmă
Elevii de la Școala Profesională Româno-Germană Vișeu de Sus au participat la o activitate de lectură biblică, dedicată Zilei Internaționale a Cititului Împreună
În cadrul proiectului „Citește Biblia” inițiat de Biblioteca Orășenească Vișeu de Sus cu ocazia Zilei Internaționale a Cititului Împreună, o nouă activitate a avut loc în data de 2 februarie, alături de elevii clasei a VI-a de la Școala Profesională Româno-Germană din Vișeu de Sus, însoțiți de domnul diriginte Gheorghe Andreica și doamna bibliotecar Anca Gruber Musinszki.
Capitolul biblic lecturat și discutat în cadrul întâlnirii a fost „Pilda talanților”, o poveste despre muncă și perseverență care îi învață pe tineri să descopere și să valorifice propriul „talant” cu care au fost înzestrați.
Activitatea a luat apoi forma unui dialog liber și sincer, discuțiile concentrându-se pe rezoluțiile elevilor în ceea ce privește viitorul profesional, respectiv pe modul în care aceștia își vor atinge obiectivele propuse.



Larisa Viragh















