Share
Elevii de la Școala Gimnazială Nr. 9 Borșa au pășit pe urmele istoriei, în cadrul excursiei în Transilvania

Elevii de la Școala Gimnazială Nr. 9 Borșa au pășit pe urmele istoriei, în cadrul excursiei în Transilvania

Elevii claselor a V-a B, a VI-a C, a VII-a B și a VIII-a C de la Școala Gimnazială Nr. 9 Borșa au fost, recent, într-o excursie captivantă în zona Transilvaniei, vizitând cele mai îndrăgite obiective istorice și atracții turistice.

Excursia a început printr-o vizită la Cetatea Medievală Sighișoara, elevii explorând cu entuziasm aleile înguste și turnurile vechi. Distracția a continuat la Parcul de Aventură Brașov, unde tinerii și-au testat curajul și spiritul de echipă pe traseele amenajate printre copaci.

Elevii au descoperit o mică parte din istoria orașului Brașov, observând arhitectura aparte a clădirilor din Piața Sfatului, precum și impresionanta Biserică Neagră. De asemenea, copiii au făcut o incursiune prin vechile legende ale lui Dracula, în cadrul vizitei la Castelul Bran.

Aventura a continuat la Dino Parc Râșnov, unde participanții au admirat dinozauri în mărime naturală și au aflat diverse curiozități despre perioada preistorică. Excursia s-a încheiat cu vizita la Cetatea Alba Carolina, un loc încărcat de istorie și cultură care le-a stârnit elevilor interesul pentru cunoaștere și descoperire.

Această excursie a avut atât un scop educativ, întrucât i-a apropiat pe copii de istorie și valorile culturale românești, cât și unul recreativ, elevii petrecând timp de calitate împreună.

Larisa Viragh

 


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu