Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 3 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 6 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 7 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 8 ore în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 8 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 8 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 9 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 9 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 9 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 9 ore în urmă
Elevii băimăreni au descoperit frumusețea și importanța profesiei de asistent medical, în cadrul activităților derulate de Serviciul Medicină Școlară și Universitară
Asistenții medicali din cadrul Serviciului Medicină Școlară și Universitară, aflat în subordinea Direcției de Asistență Socială Baia Mare, au celebrat Ziua Internațională a Asistenților Medicali sărbătorită în 12 mai, împărtășind frumusețea, responsabilitatea și importanța acestei profesii cu elevii băimăreni.
În școlile din Baia Mare, printre care s-au regăsit Școala Tehnică Postliceală „Henri Coandă” și Liceul Teoretic „Emil Racoviță”, s-au derulat diverse activități interactive în contextul campaniei globale „Our Nurses. Our Future” (Asistenții noștri. Viitorul nostru), tema din acest an fiind „Asistenții medicali împuterniciți salvează vieți”. Activitățile desfășurate au subliniat rolul esențial al asistenților medicali în protejarea sănătății populației și în consolidarea sistemelor de sănătate.
Reprezentanții Serviciului Medicină Școlară și Universitară le-au făcut cunoscute elevilor angajamentele asistenților medicali în ceea ce privește menținerea sănătății, acordarea îngrijirilor medicale, respectiv atitudinea empatică și responsabilă pe care aceștia trebuie să o adopte în tratarea pacienților. Prin dialoguri deschise, prezentări multimedia și exemple reale din activitatea asistenților medicali, elevii au avut parte de o experiență educativă și pregătitoare pentru cei care doresc să profeseze în domeniul medical.
Larisa Viragh















